Nehoda

Mrtvých přibývá. Největší hrozby: Rychlost, přednost a předjíždění

Mrtvých přibývá. Největší hrozby: Rychlost, přednost a předjíždění
Zdroj: TV Nova

Počet obětí dopravních nehod na českých silnicích neklesá. Naopak - během prvního pololetí zemřelo 237 lidí. To je o 9 více než v předchozím roce a dokonce nejvíc od roku 2015.

Zatímco na silnicích EU byl meziročně evidován 1% pokles počtu usmrcených osob při dopravních nehodách, v České republice počet mrtvých už vloni rostl o 14%. A letos to podle pololetních statistik bude pravděpodobně ještě horší.

Opět se tak nesplní cíle Národní strategie bezpečnosti silničního provozu. Oproti předpokladům bylo v uplynulém pololetí evidováno už o 81 usmrcených osob více.

Počet obětí nejvíc rostl v Jihočeském (31 mrtvých) a Královéhradeckém (20 mrtvých) kraji. Naopak v Praze bylo v uplynulém půlroce usmrceno 8 sob, meziročně o 10 méně.

Související obsah

Podle Centra dopravního výzkumu (CDV) jsou nejčastější příčiny smrtelných nehod nedání přednosti v jízdě, nesprávné předjíždění a hlavně rychlost. ”V důsledku nepřiměřené rychlosti bylo v uplynulém půlroce usmrceno 91 a těžce zraněno 258 osob, což představuje podíl na všech usmrcených 38 %, na těžce zraněných pak 26 %,“ říká ředitel CDV Jindřich Frič.

Poklesl počet mrtvých a těžce zraněných chodců, motorkářů i motoristů v seniorském věku. Naopak více je smrtelných úrazů cyklistů.

Klesá alespoň počet těžkých zranění. Těžce zraněno bylo od ledna do konce června 982 lidí, což je meziročně o 138 méně a jde o historicky nejnižší čísla.

České silnice se však v celoevropském srovnání postupně zařadily mezi ty nejnebezpečnější. A expertům na bezpečnost dopravy se zatím se negativním trendem nedaří nic dělat.

Související obsah

Jedním z nových opatření, které mají řidičům připomínat základní doporučení bezpečného provozu, mají být výzvy na informačních tabulích nad dálnicemi. Těch je na celé dálniční síti umístěno celkem 136. Pokud na nich zrovna nebude zobrazeno aktuální dopravní varování, budou se střídat nápisy: Dodržuj rychlost / Udržuj odstup / Jezdi vpravo / Odpočiň si / Připoutej se / Nedrž telefon.

Související obsah

“Jedná se o opatření, které je využíváno i v jiných zemích, například ve Slovinsku. Celkem 6 hesel bude zobrazováno i v anglickém jazyce pro řidiče - cizince,” doplňuje ministerstvo dopravy. Tak snad si řidič vezmou hesla k srdci…

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události