Dálnice

Stavba D3 se nejspíš protáhne, aktivistům vadí staré podklady

Výstavba dlouho očekávaného středočeského úseku dálnice D3 se podle všeho zpozdí. Aktivisté chtějí napadnout stavbu kvůli zastaralým podkladům.

Hnutí s názvem Alternativa středočeské D3 by raději místo dálnice chtělo postavit obchvaty měst a obcí, které by byly podle nich bezpečnější.

"Ty obchvaty by měly být především u Benešova, Olbramovic a obce Miličín, ale v tomhle smyslu vláda a zastánci dálnice mnoho nekonají a prosazují složitý a dražší projekt, který je i časově vzdálenější," hřímá Roman Andrés z občanského hnutí.

Stavět dálnici v těsné blízkosti D4 je podle Alternativy navíc zbytečné. "S Alternativou se setkáváme na středočeské D3 už několik let, pracují velmi intenzivně. Nicméně jejich alternativou je blokovat výstavbu, oni tu dálnici nechtějí vůbec," oponuje mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

"Nedostatky jsou takové, že studie a průzkumy, které jsou podkladem pro tu stavební dokumentaci, obsahují staré údaje, často z minulého tisíciletí," říká Andrés.

Právě to by podle odborníků mohl být důvod pro napadení schvalovacího procesu. Podle ŘSD zbývá k zahájení výstavby dálnice D3 získat územní rozhodnutí od kraje, vykoupit pozemky a požádat o stavební povolení.

Související obsah

Názor na výstavbu dálnice se liší i ve městech a obcích. Zatímco starosta zmíněného Miličína ji chce všemi deseti, ten jesenický je zásadně proti.

Stavba by podle posledního plánu měla začít v roce 2024 s tím, že hotovo by mělo být v roce 2028.

pez, Anežka Vrbicová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dálnice

Důležité Události