Aerotaxi

Známá hvězda představila první aerotaxi, provoz má začít příští rok!

Známá hvězda představila první aerotaxi, provoz má začít příští rok!
Zdroj: Profimedia

Nico Rosberg, bývalá hvězda Formule 1, představil začátkem července v Berlíně na svém ekofestivalu Greentech projekt firmy E-volo – první bezpilotní aerotaxi. Stroj se jmenuje "volocopter" a připomíná mnohovrtulovou dvoumístnou helikoptéru. Podle Rosberga bude aerotaxi komerčně v provozu už příští rok.

Účastníky festivalu Greentech podle CNN zaujalo právě to, jak rychle chce aerotaxi začít fungovat. "Není to otázka deseti let, komerčně v provozu budeme na konci příštího roku ve městech jako je Dubaj, Singapur a Německo," nastínil Rosberg budoucnost projektu. 

Právě v Dubaji už před několika lety začalo první testování nové služby, která má být v provozu jako první na světě. Její konkurenti, jako například známá taxi služba Uber, plánují podobné projekty až kolem roku 2025. 


Volocopter má přistávat i odlétat vertikálně, čímž se má zajistit vyšší bezpečnost letu pro posádku. Nabírat cestující bude v takzvaných "Volo-Hubech" a "Volo-Portech" (hub = středisko, uzel; port = přístav), kde mu budou roboti vyměňovat a dobíjet baterie. Najednou se do volocopteru vejdou dva lidi, které stroj zvládne transportovat do vzdálenosti až 27 kilometrů.

Související obsah


Cílem společnosti je mít do deseti let po celém světě 100 tisíc zákazníků za hodinu. Volocopter má být navíc bez emisí, poháněný bude jen na elektřinu, a jeho hlučnost bude omezená na naprosté minimum. Podle Rosberga navíc nepůjde jen o službu pro bohaté. Aerotaxi má být totiž bezpilotní. "Bude to stát stejně jako obyčejné taxi," uvedl bývalý závodník.

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události