Praha

Ke srážce chybělo málo! Zrádné křížení s tramvají je pastí na řidiče

Křižovatka na pražské Letné. Mnozí řidiči si na ní neví rady, jiní zase ignorují pravidla. A tak tam dochází k desítkám zbytečných soubojů mezi auty a tramvajemi. Od srážky je často dělí jen centimetry.

Řidič osobního auta zatáčí po hlavní silnici a z vedlejší se blíží tramvaj, která mu křižuje cestu. Měla by dát přednost. Jenomže nezastavuje, valí se dál a ke srážce schází centimetry. Šofér osobáku se právem rozčiluje. Odpovědí mu je nápis na tramvaji: “Nejsem zabiják. Jsem jenom silnější!” Heslo je součástí preventivní akce, která má upozornit na rostoucí počet srážek tramvají s chodci. Ale na pražské Letné se hodí i jako vzkaz pro řidiče osobáků.

Na křižovatce totiž denně probíhají desítky minisoubojů osobních aut s tramvajemi. Tramvaje vyhrávají. Ale mnohdy jen díky své jednoznačné váhové převaze.

I pro tramvaj totiž platí, že musí dát přednost vozidlům jedoucím na hlavní silnici. Ale na Letné se tohle pravidlo mnohdy nedodržuje. Podívejte se sami hned v úvodu naší reportáže.

Křižovatka bez semaforů je dost nepřehledná a pro šoféry, kteří ji neznají, může znamenat past.

Řidič auta přijíždějícího od letenského stadionu Sparty nebo z Korunovační ulice směrem do Veletržní vidí před sebou na silnici namalovaný nápis POZOR TRAM se značkou, která říká, že by měl dávat přednost. Při tom těsně za ní visí svislá značka, která mu jasně ukazuje, že je na hlavní. Co teď? V další vteřině už je na kolejích a může být pozdě. Do toho se blíží z obou stran tramvaje, které nevypadají, že by je nějaká přednost vůbec zajímala.

Související obsah

Jak je to tedy správně? Svislé značení má přednost před tím vodorovným. Vozidlo jedoucí směrem od Letenské pláně je skutečně a jednoznačně na hlavní. Protijedoucí tramvaj vyjíždí z vedlejší a musí dát v každém případě přednost!

Platí to i v situaci zaznamenané v úvodu reportáže. “Hlavní silnice vede ve směru jízdy vozidla, ze kterého byla nahrána kolizní situace. Jeho řidič měl před žlutou tramvají přijíždějící zprava z vedlejší silnice přednost v jízdě,” potvrzuje Roman Budský, dopravní expert Platformy VIZE 0.

Ale pozor! Pokud by tramvaj přijížděla z opačné strany, tedy souběžně s osobním autem, měla by přednost ona. “Řidiči jedoucí po hlavní silnici (zde měnící směr doleva) musí dát přednost v jízdě tramvaji, která odbočuje doprava a křižuje směr jejich jízdy. Vodorovná značka řidičům motorových a nemotorových vozidel má jejich povinnost připomínat,” doplňuje Budský.

Kdy dát tramvaji přednost? Podívejte se na jednoduchou radu odborníka:

Na letenské křižovatce má tedy souběžně přijíždějící tramvaj přednost, protijedoucí naopak musí dávat přednost ostatním. “Tramvaj jedoucí souběžně s vozidlem, jedoucím po její pravé straně má při křížení jeho směru jízdy přednost, zatímco řidič protijedoucí tramvaje přijíždí po vedlejší pozemní komunikaci označené značkou 'Dej přednost v jízdě' a musí tedy dát přednost vozidlu jedoucímu po hlavní pozemní komunikaci,” potvrzuje i mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Jenomže na Letné dost řidičů zmatkuje, nejsou si jisti, co jim dopravní značení vlastně říká. A nebo prostě pravidla nedodrží (někdy jsou to tramvajáci, jindy zase řidiči osobních aut). Pak vznikají hodně nepřehledné situace a vozidla si vzájemně blokují průjezd.

Související obsah

Zmatky naštěstí většinou vedou jen k troubení a nadávkám. Zvýšenou nehodovost tam policie nezaznamenala. I tak ale podala podnět pražskému magistrátu k úpravě značek. Tak, aby se vodorovné značení “netlouklo” s tím svislým. Na silnici namalovanou značku 'Dej přednost v jízdě’ by mělo nahradit upozornění na křížení směru jízdy tramvaje. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události