řidičský průkaz

Skoro tři sta tisíc lidí si musí vyměnit řidičáky! Nejste mezi nimi?

Skoro tři sta tisíc lidí si musí vyměnit řidičáky! Nejste mezi nimi?
Zdroj: Profimedia

Zkontrolujte si platnost řidičského průkazu. Ministerstvo dopravy upozorňuje, že 433 tisíc průkazů letos propadne, od začátku roku si o výměnu požádalo teprve 164 tisíc řidičů.

Do konce letošního roku propadne řidičský průkaz ještě 268 tisícům řidičů. Jedná se o průkazy vydané v roce 2009 s dobou platnosti na deset let.

Výměnu řidičského průkazu je možné provést zdarma na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností, a to už tři měsíce před skončením  platnosti dokladu.

Pro nový průkaz si zatím přišlo jen 38 procent řidičů z celkových 433 tisíc, kterých se letošní výměna týká.

Mezi nejvytíženější kraje patří kraj Středočeský, Jihomoravský a Hlavní město Praha. Seznam všech úřadů, kde je možné o nový řidičák požádat, je k dispozici v interaktivní mapě ministerstva dopravy:

K výměně je nutné donést doklad platný totožnosti a stávající řidičský průkaz. Žadatel už nemusí nosit papírovou fotografii, úředníci pořídí digitální na místě. 

Výměna v zákonné lhůtě je zdarma. Ale pokud řidič požádá o zrychlené vydání dokladu do 5 dnů, bude ho výměna stát 700 korun.

Související obsah

Sedat za volant s propadlým řidičákem se rozhodně nevyplácí. Hrozí pokuta na místě do 2 tisíc korun, v případě správního řízení až 2 500 korun.

O konci platnosti dokladu se můžou občané nechat nově informovat prostřednictvím Portálu občana.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události