Policie

Marihuana za volantem: Nová zbraň pro policii ji odhalí rovnou z dechu

Marihuana za volantem: Nová zbraň pro policii ji odhalí rovnou z dechu
Zdroj: Profimedia

Zatímco alkohol dokážou policisté spolehlivě odhalit z dechu řidiče přímo na místě kontroly, s marihuanou je to o dost složitější. Přítomnost drog se zjišťuje ze slin. Policejní testery umí také na místě odhalit několik druhů psychotropních látek, ale podle kritiků jsou nespolehlivé. Má to změnit nový tester z Kanady.

Policie sice může na základě testu na drogy hříšníkům na místě zabavit řidičský průkaz, přistupuje k tomu jen u evidentních případů. Testy jsou každopádně orientační a musí je potvrdit ověření v laboratoři a odběr biologických vzorků.

Prokázáno je několik případů, kdy test slin na místě byl falešně pozitivní a laboratoř užití drog následně vyloučila. Také se těžko prokazuje, jak dlouho před jízdou řidič marihuanu kouřil. Podle odborníků může současný tester reagovat i na některé léky na chřipku obsahující pseudoefedrin. Policie i tak zkoušku hájí.

Odhalování “zkouřených” řidičů by ale mohl brzy usnadnit nový tester. Kanadský startup SannTek Labs vyvíjí nový přístroj určený policejním složkám. Ten dokáže na místě údajně velmi přesně zjistit a změřit přítomnost látky Delta-9 THC, která se do těla dostane kouřením marihuany.

Související obsah

Vypadá podobně jako klasický alkoholtester a přítomnost psychotropních látek zjišťuje přímo z dechu řidičů bez nutnosti odebírat vzorky.

Podle SannTek Labs přístroj rozpozná látku i 3 až 4 hodiny po vykouření “jointa”. To je podle expertů doba, kdy má látka nejhorší negativní účinky. Zhoršuje reakce řidiče a dvojnásobně zvyšuje riziko nehody.

Pořizovací cena testeru SannTek 315 by se měla pohybovat od 800 do 1000 dolarů. Jako první budou novinku testovat americké policejní složky. Zajímají se ale i další sbory.

Za řízení pod vlivem návykové látky látky hrozí řidiči ve správním řízení pokuta od 2.500 do 20.000 korun, zákaz řízení na 6 měsíců až 2 roky a ztráta 7 bodů. V případě odmítnutí testu je pokuta až 50.000. Pokud projde novela bodového systému, peněžní postih vzroste na 7.000 - 25.000 korun.

V případě trestního stíhání pro trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky hrozí řidiči trest odnětí svobody až na 3 roky, zákaz řízení až na 10 let, případně peněžitý trest.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Policie

Důležité Události