Domácí

Zákaz předjíždění a další omezení: Kamiony čekají velké změny!

Ve Strakově akademii se v úterý sešli zástupci vlády s policejním prezidentem Janem Švejdarem. Společně jednali o kamionové dopravě na českých dálnicích - shodli na několika zásadních změnách.

První návrh ohledně strategie kamionové dopravy na dálnicích připravilo ministerstvo dopravy. Společně s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) se shodli zejména na zákazu jízdy kamionů v neděli od půlnoci do 22 hodin, podobně jako tomu je jinde v Evropě. Zatím mohou nákladní auta v Česku jezdit do 13 hodin.

Dále plánují rozšířit oblasti, kde budou mít kamiony zakázáno předjíždět. Chtějí také zvýšit počet odpočívadel a navýšit počet policistů na dálnicích. Podle Hamáčka se dálniční oddělení rozšiřují kvůli tomu, aby bylo policisty více vidět.

Počet stání pro nákladní vozidla na odpočívadlech by se měl v příštích letech navýšit o 308. V současnosti takových míst kolem českých dálnic chybí zhruba 1400. Podle odhadů ministerstva dopravy bude výstavba do roku 2033 stát zhruba sedm miliard korun.

Související obsah

Už minulý týden ministerstvo dopravy uvedlo, že stát nejspíš využije i dopravní data z kamionů pro opatření, která by měla pomoci zamezit možnému objíždění mýtných úseků. Mýtný systém se má od příštího roku rozšířit o 860 kilometrů silnic první třídy.

Dominika Janochová, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události