Domácí

Pozor na doplněk k autosedačkám! Může dítěti vážně ublížit, varují experti

Pozor na doplněk k autosedačkám! Může dítěti vážně ublížit, varují experti
Zdroj: Getty Images

Odborníci z ministerstva dopravy varují před vychytávkou v podobě pásku, který rodiče kupují svým ratolestem, aby jim v autosedačce nepadala hlava dopředu. Pásek je podle expertů nebezpečný - v případě nehody může dítěti vážně ublížit.

Internetové obchody, včetně těch českých, se jenom hemží vychytávkou, která má zpříjemnit dětem cestování autem. Pásky, vyrobené většinou z bavlny a podobných materiálů, slouží v autosedačce jako podpora hlavy, aby nepadala dopředu.

Specializované oddělení ministerstva dopravy BESIP, které se zaměřuje na bezpečnost silničního provozu, před těmito doplňky varuje - jsou totiž pro děti velmi nebezpečné. "Použitím těchto pásků může dojít při nehodě k vážnému zranění dítěte a to zejména v oblasti krční páteře," napsal BESIP na facebooku.

Dodal, že výrobek není homologován, tzn. že nebyl schválený, a nesplňuje tudíž bezpečnostní a technické standardy. Při nárazu se tělo vymrští dopředu, upevněná hlavička dítěte ale zůstane na místě. Tím se extrémně zakloní a může dojít k poškození krku, v extrémním případě i zlomení vazu.

Související obsah

Názory na používání pásku se mezi rodiči různí. Mnozí v diskuzi tvrdí, že by svému dítěti nic takového v životě nekoupili, protože to už na první pohled nevypadá bezpečně. Někteří ale argumentují tím, že je pásek praktický a ptají se, co tedy mají používat, když dítěti padá hlava dopředu. "Kupovali jsme to v obchodě s dětským zbožím, v dobrém obchodě. I když dítě jezdí proti směru jízdy, hlava mu prostě padá! Takže jak tento problém řešit?" napsala jedna z diskutujících.

"Pro případ, že si vaše dítě potřebuje odpočinout, použijte polohovatelné autosedačky s platnou homologací," doporučuje BESIP. Nepohodlné cestování může být často důsledkem i špatného výběru či nastavení autosedačky. Mezi nejčastější chyby při jejím používání patří nedostatečné připevnění, chybná montáž nebo příliš volně montované sedadlo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události