Autosedačka

Vozíte děti bezpečně? Nejčastější chyby při usazování do sedačky

Vozíte děti bezpečně? Nejčastější chyby při usazování do sedačky
Zdroj: Profimedia

Málokdo si v dnešní době troufne převážet děti bez autosedačky. Rodiče dobře ví, že bez ní jsou malé děti v autě ve velkém nebezpečí. Přesto řada z nich své ratolesti nechrání správně, mnozí dospělí při poutání dětí do autosedaček stále dělají chyby. Podívejte se na ty nejčastější.

Autosedačka dítě může v případě nárazu dítě ochránit, jen když je bezchybně ukotvená a dítě je v ní správně připoutané. V tom však rodiče stále chybují. Jak se zbytečnému riziku vyhnout?

1. Špatně utažené pásy

Mezi nejčastější chyby patří špatně utažené pásy. Rodiče se bojí, aby se jejich dítě necítilo při jízdě nekomfortně, a proto je nechávají příliš volné. Nedotažené pásy ale dítě nemohou při nárazu ochránit, dítě z autosedačky vypadne. Mezera mezi pásy a tělem dítěte by měla být na dva prsty. Důležité je také zkontrolovat, že pásy vedou přesně tam, kde mají, že dětem třeba nesklouzávají z ramen.

Související obsah

Kontrolu pásů usnadní autosedačka, která se dá po ukotvení na základně otáčet. Dítě si tak pohodlně otočíte ke dveřím a snadno ověříte, zda je vše v pořádku. Pak jen sedačku vrátíte do správné polohy.

2. Chybně upevněná autosedačka

Než rodič posadí dítě do první autosedačky, musí se s ní nejprve sám důkladně seznámit. Nechte si od odborně proškoleného personálu v obchodě ukázat, kudy vést bezpečnostní pásy, jak do ní dítě správně usadit. Pokud si chcete ušetřit starosti se stálým pásáním, pořiďte si autosedačku s isofixovou bází. Takovou základnu instalujete pouze jednou, pásy nemusíte nikde provlíkat a poutání už je pak snadné.

Kvalitní sedačky mají několik bezpečnostních signalizací, které vám potvrdí, zda je základna správně namontována.

Související obsah

U nejmenších dětí umožňují isofixové základy snadné zacvaknutí vajíčka (autosedačky pro děti od narození), ve kterém se kojenci přenášejí. Pozor, podle nejnovější normy musí dítě až do 15ti měsíců cestovat v protisměru jízdy!

3. Nevhodná velikost autosedačky

Rodiče často příliš brzy vyřazují první autosedačky tzv. vajíčka a mění je za větší. “Ukazatelem pro výměnu autosedačky za větší nejsou přečuhující nohy, ale poloha hlavy. Ta nesmí přesahovat hlavovou opěrku. Ramínka musí být pod hlavovou opěrkou, neměla by se jí ani dotýkat. Tzv. vajíčka jsou určená až do 13 kilogramů. S výměnou není důvod spěchat,” říká expert na autosedačky Petr Horáček z firmy Baby Direkt, která je u nás výhradním distributorem autosedaček Britax Römer.

4. Cestování v bundě

Zima je na cestování náročnější, maminky se bojí, aby jejich děti nenastydly a proto je do autosedačky často poutají v zimní bundě nebo kombinéze. “Cestování v autosedačce v bundě je velmi nebezpečné. Kvůli bundě totiž nikdy neodtáhnete pásy tak, jak by bylo potřeba. Dítě při nárazu z autosedačky lehce vyklouzne,” varuje Horáček. Doporučuje děti vždy z bund vysvléknout a přikrýt raději dekou, nebo pořídit zimní vložku, která děti nebude studit.

Související obsah

5. Špatně nastavená hlavová opěrka

Většina moderních autosedaček má nhlavovou opěrku nastavitelnou do několika poloh. Důležité pro bezpečí dětí je zvolit tu správnou. Hlava nesmí z opěrky přesahovat. Musí zůstat zachovaný prostor mezi hlavovou opěrkou a rameny. Ramena by se hlavové opěrky neměla dotýkat. Jedině, tak bude vaše dítě v bezpečí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události