Za volantem

Tohle dokáže akvaplanink: 11 aut postupně vyletělo ve stejné zatáčce

Tohle dokáže akvaplanink: 11 aut postupně vyletělo ve stejné zatáčce
Zdroj: MotorsportCrashes

Nepodceňujete mokré silnice! Může to být hodně nebezpečné. Co umí takový akvaplanink se přesvědčili jezdci během závodu Citroën DS3 Cupu v Dánsku. Většině startovního pole se stala osudnou jediná zatáčka. Valná hromada naštěstí neskončila vážným zraněním.

Kuriózní konec měl závod citroënů v Dánsku. Byl zastaven poté, co většina řidičů nezvládla náhlou změnu počasí. V levotočivé zatáčce na mokré trati postupně vyletělo do bariéry 11 vozů.

Závodní auta vyjela na trať za pěkného počasí na pneumatikách do sucha. Jenomže přišel nečekaný prudký liják a hlubší dezén najednou jezdcům chyběl.

K akvaplaninku dochází, když se pod pneumatikami nahromadí tolik vody, že jí drážky nestíhají odvádět. Vody je moc a vozidlo ji svou hmotností prostě zpod kol nevytlačí. Auto pak neovladatelně klouže po tenké tekuté vrstvě.

Související obsah

Na záběrech je vidět, že v kombinaci s vysokou rychlostí a nevhodnou pneumatikou je to nezvladatelná situace i pro závodníky.

Nejdřív mimo záběr kamery skončily mimo trať tři vozy. Pak už kamera natáčí, jak přibývají další a další auta. Některá v drsných kotrmelcích.

Vzniká nepřehledná změť šrotu, ze které se kouří a z rozbitých aut vyskakují jezdci.

Pořadatelé uvedli, že se do srážky přimotalo 11 ze 16 závodníků, kteří se postavili na start. I když hromadná srážka vypadá dost drsně, nakonec neměla vážné následky. Deset řidičů zdravotníci prohlédli a ošetřili na místě, jeden byl převezen do nemocnice na další kontrolu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Za volantem

Důležité Události