Za volantem

Pozor na akvaplanink! Auto letělo přes svodidla, pak se stal zázrak

"Déšť může být v horkých dnech příjemným osvěžením, ale prosíme všechny řidiče, aby na mokré vozovce vždy zpomalili. Jestli nevěříte, podívejte se na tohle video." Tak zní vzkaz policistů z americké Nevady, kteří zveřejnili záběry z hrozivě vypadající nehody, kterou měl na svědomí akvaplanink.

Nad dálnicí se prohnala bouřka a prudký déšť nechal na vozovce louže. Jak nebezpečné to jsou podmínky, ukazuje video z americké Nevady. Je na něm vidět bílé SUV, které v kotrmelcích letí přes středová svodidla a přistává v protisměru.

"Řidič dostal smyk po předchozí bouřce," potvrzují dálniční policisté a zároveň varují všechny řidiče před akvaplaninkem: "Na mokrých vozovkách zpomalte!" Šofér bílého SUV to neudělal a mohl za to zaplatit životem svým i dalších lidí, kteří v tu chvíli po dálnici projížděli.

Související obsah

Jako zázrakem se ale nikomu nic nestalo. SUV přistálo na kolech a rychle se vymotalo do odstavného pruhu. "Řidič i spolujezdec vyvázli z nehody s minimálními zraněními," informují dálniční policisté z Nevady s dovětkem, že oba členové posádky měli zapnuté bezpečnostní pásy. Přestože provoz ve všech třech pruzích byl docela hustý, ostatní řidiči bravurně zareagovali a stihli se letícímu vozidlu vyhnout nebo včas zastavit.

Související obsah

K akvaplaninku může dojít při vysokých rychlostech na mokré vozovce, například když auto náhle vjede do vyšší vrstvy vody. Pneumatika nestíhá odvádět vodu, která se dostane pod ní, takže guma ztratí kontakt s vozovkou a vozidlo může být na čas zcela neovladatelné. Čím vyšší je v tu chvíli rychlost, tím je riziko smyku pochopitelně vyšší.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události