Autoservis

Nepodceňujte stěrače! Na co si dát pozor, kdy a kolikrát za rok je měnit?

Nepodceňujte stěrače! Na co si dát pozor, kdy a kolikrát za rok je měnit?
Zdroj: Auto Kelly

Jak často měníte stěrače? Možná si ani neuvědomujete, jaký by to byl za deště rozdíl, kdybyste měli nové. Blíží se podzim a je nejvyšší čas stav stěračů zkontrolovat. Léto jim dalo jistě zabrat a na blížící se déšť, vítr, mráz nebo bláto nemusí být připravené.

Perfektní výhled z vozu je důležitý za všech okolností, na stěrače musí být stoprocentní spolehnutí. To, jestli jsou v dobrém, nebo dokonce výborném stavu, rozhoduje nejen o dobré viditelnosti za špatného počasí, ale zároveň také o bezpečné jízdě.

Léto i zima mají na stěrače neblahý dopad. Při vysokých teplotách, které jsme zažili letos v létě, se tedy může snadno stát, že se stěrače kvůli nekvalitním materiálům zkroutí, a naopak v zimních mrazech mají tendenci popraskat. Proto se doporučuje je měnit dvakrát do roka. Nejlépe na jaře a na podzim.

Na stěračích toho moc neušetříte, pořiďte si raději kvalitní, které jsou odolné vůči teplotním výkyvům, kamínkům, blátu nebo třeba námraze.

Nejdůležitější roli hraje stírací guma

I když se vám zdá, že je jsou stěrače plně funkční, je nutné sledovat, v jakém stavu je stírací guma, která je nejdůležitější částí. Pokud nefunguje tak, jak má, je na čase ji vyměnit, aby bylo stírání stoprocentní.

Související obsah

Na co se u stěračů zaměřit?

- V jakém stavu je stírací guma?

- Stírají stěrače rovnoměrně?

- Jsou stěrače hlučné?

- Jsou stěrače správně připevněné?

- Mám dostatek směsi v ostřikovačích?

- Nezapomeňte kontrolovat i zadní stěrač

Rozměr vybírejte podle typu svého vozu

Nejdůležitějším krokem pro výměnu stěračů je zjistit příslušný typ a rozměr stěračů pro vaše auto. ”Rozhodně nedoporučujeme univerzální stěrače ze supermarketu. Na trhu je totiž několik variant a velikostí, které by na váš vůz nemusely pasovat a vy zbytečně utratíte peníze bez potřebného účinku,“ vysvětluje Michal Knor ze společnosti Auto Kelly. Jistější je stěrače pořídit ve specializované prodejně nebo v e-shopu, kde si zadáte konkrétní typ vozu a máte jistotu, že zvolíte správné stěrače vyrobené přímo podle zakřivení skla vašeho vozu. Stěrače pak můžete kupovat buď samostatně, nebo rovnou v kompletním setu.


Výměny se nebojte, ale buďte důslední

Výměny stěračů se nemusíte bát, zvládne to doopravdy každý. Nejsou k tomu zapotřebí žádné speciální nástroje. Stačí, když se budete držet montážních instrukcí, které naleznete na zadní straně balení.

Související obsah

Doplňte směs do ostřikovačů

Nezapomínejte na dolévání směsi do ostřikovačů, která je zvláště na podzim a v zimě velmi důležitá. Na podzim se doporučuje směs s rain-off efektem, která obsahuje nanočástice zajišťující lepší viditelnost za deště. Už na začátku podzimu, kdy v noci teploty klesají k nule a pod ni, volte nemrznoucí směsi, vyhnete se tak tomu, že by zbytky letní směsi zamrzly.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události