Škoda Octavia

Jak daleko dojede stará Octavia na jediný litr nafty? Výsledek šokuje!

Jak daleko dojede stará Octavia na jediný litr nafty? Výsledek šokuje!
Zdroj: YouTube / Car Throttle

Škoda Octavia 1.9 TDI první generace proslula svým nezdolným a úsporným motorem. Jednu takovou si vyhlédli autoři populárního britského pořadu CarThrottle na YouTube. Postupně zkoušejí, co dvacet let stará oktávka dokáže. Naposledy otestovali, jak daleko dojede na pouhý litr nafty.

Modrou Octavii pojmenovali Miles a testují, co jejich hrdina všechno vydrží. Naftový motor 1.9 TDI s výkonem 90 koní (66 kW) má sebou přes 700 tisíc kilometrů (více než 437 tisíc mil) – jako by absolvoval téměř celou cestu na Měsíc a zpátky, nebo sedmnáctkrát objel zeměkouli.

Autoři pořadu CarThrottle nejdříve žasli nad kondicí dvacet let starého zrezivělého auta, které pořídili v přepočtu na 6 tisíc korun. Pak si škodovku trochu vyšperkovali a vyjeli z Londýna do Německa, aby vy zkoušeli, kolik ujede na jednu nádrž. Podařilo se jim dojet na Nürburgring, zajet tam kolo a vrátit se zpátky, takže bez tankování urazili přes 1280 kilometrů.

Související obsah

V nejnovějším díle postavili před Milese další úkol - jak daleko dojede na litr nafty?

Nebylo to úplně bez komplikací. Autoři pořadu chtěli vysát nádrž hadici, přičemž si jeden z nich pořádně nabral a naftou se trochu dávil. Nakonec zvolili sice pracnější, ale trochu příjemnější způsob - nádrž vypumpovali skrz víko pod zadní sedačkou. Snažili se spotřebovat i zbytek paliva z hadic a trubek vedení.

Do nádrže pak vrátili přesně odměřený litr nafty. Ten u nás aktuálně stojí v průměru 31,50 Kč, v Británii 1,37 libry.

Hlavní tvář pořadu Alex Kersten tipuje, že Octavia na jeden litr ujede 11 mil, tedy necelých 18 kilometrů. Jeho kolega Ethan Smale věří, že aspoň o míli dál. Vsadí se o oběd a vyráží na cestu.

Při prvním pokusu však moc daleko nedojeli. Usazeniny z nádrže okamžitě ucpaly rozvody a motor “chcípl” hned za rohem. Pomohla další vstříknutá “decka” nafty, která pročistila zanesené hadičky a druhý pokus už vyšel mnohem lépe.

Posádka se snaží jet co nejplynuleji, každé brzdění znamená i následný rozjezd a samozřejmě vyšší spotřebu. Trasa vede městem i po okreskách. Alex a Ethan nervózně odpočítávají míle: deset, jedenáct… Ethan slaví při dvanácti. Ale škodovka je nakonec šokuje: 15, 17, 18 mil…

Pak motoru bez varování šťáva dojde. “25,8 míle,” hlásí Ethan. “Šílené. Jeli jsme skoro hodinu!” hodnotí Alex.

Octavia za 58 minut a 15 sekund ujela 41,5 kilometru na jeden litr nafty plus 100 mililitrů navíc na pročištění ucpaného systému. Spotřeba tak vychází na 2,65 litru na 100 kilometrů. Neuvěřitelné...

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události