řidiči

Silná auta jsou zbraň, tvrdí dopravní experti. Navrhují řidičák na zkoušku

Rychlé a silné auto je podle dopravních expertů v rukou nezkušených řidičů zbraň. Pokud totiž svoje stroje nezvládnou, tragických nehod bude na českých silnicích přibývat. Dopravní experti proto chtějí prosadit zavedení řidičského průkazu na zkoušku.

Spojku, brzdu a plyn zná jistě každý řidič auta. Jenže v tom silnějším, jako je například mustang, dosáhneme vysoké rychlosti už za pár vteřin. Úhybný manévr už je pak jen o zkušenosti. 

"Vozidlo této kategorie svým výkonem a hmotností atakuje téměř dvě tuny, a je to zcela nekompromisně zbraň," tvrdí expert na bezpečnost dopravy Miroslav Charouz.


"Já si osobně myslím, že tato auta patří zásadně do rukou zkušených řidičů. Ta auta skutečně vyžadují pevnou ruku a naprosto perfektní psychiku řidiče," přizvukuje dopravní expert Roman Budský.

Podobných aut je stále víc a koně pod kapotou ženou jejich řidiče kupředu. Pocit zodpovědnosti ale v mnoha případech zřejmě nechávají v garáži. "Bohužel těchto vozidel na našich silnicích v poslední době přibývá, prakticky denně něco podobného potkáváme," řekl Charouz. 

Související obsah

"Silný automobil opravdu svádí řidiče k tomu, aby jezdili ostře. Ta auta zkreslují rychlost, čili ji vnímáte jinak, než tomu ve skutečnosti je," doplnil Budský.

Řídit tyto silné vozy může každý vlastník řidičského průkazu, nikdo přitom neřeší, jestli je k tomu způsobilý. Podle dopravního experta Budského v Česku chybí institut takzvaného řidičáku na zkoušku. Na pováženou je ale podle odborníků i psychika řidiče. I ta by se před udělením řidičáku mohla testovat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události