Zahraničí

Soudy zabavily luxusní auta za téměř miliardu, o víkendu se konala dražba

O víkendu šla do dražby sbírka luxusních aut v hodnotě téměř miliardy korun, které soudy zabavily synovi prezidenta Rovníkové Guiney. Teodoro Nguema Obiang Mangue čelí ve Švýcarsku a Francii obvinění ze zneužívání veřejných peněz. Kromě aut si za ně pořídil například i zámeček v Paříži nebo soukromé letadlo.

Teodoro Nguema Obiang Mangue je viceprezidentem Rovníkové Guiney. Ta má díky ropě nejvyšší HDP v přepočtu na obyvatele z celé Afriky. Patří ale k zemím s obrovskou mírou korupce. Takže zatímco si Obiang kupuje luxusní auta, více než polovina obyvatel země nemá přístup k čisté vodě.

Prezidentův syn je obviněný z toho, že peníze vlastní země zneužíval k nakupování luxusního majetku v různých zemích světa. Podle žalobců si za ně pořídil například jachtu jménem Ice. Jen údržba nebo přístavní poplatky vyjdou na asi 19 milionů korun měsíčně. Viceprezidentský plat přitom odpovídá zhruba dvěma a půl milionu korunám za rok.

"Je obviněn z praní špinavých peněz. Ty měl investovat nebo utrácet ve Francii. Údajně by mohly pocházet ze zločinů spáchaných v Rovníkové Guineji," potvrdil obhájce viceprezidenta.

Část Obiangova majetku šla během vyšetřování do aukce. Mezi ním i 25 luxusních aut v celkové hodnotě okolo miliardy korun. V oblibě měl prezidentův syn například Ferarri nebo Lamborghini.

Související obsah

Obiangův otec vládne v africké zemi již čtyřicet let. U moci je nejdéle ze všech současných prezidentů Afriky. Soud, který prezidentova syna obvinil, začal v pondělí v Paříži. Očekává se, že potrvá několik týdnů.
 

Šimon Felenda, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události