Dálnice

Nová výzbroj policistů? Na dálnici loví s obyčejným metrem v ruce!

K nezbytné výbavě policejních hlídek na rozkopaných českých dálnicích patří v poslední době obyčejný svinovací metr. K čemu ho policisté potřebují? Podívejte se sami.

Řidiči se vzájemně obviňují, kdo ve zúžených úsecích českých dálnic jezdí hůř. Kamioňáci, kteří mnohdy úmyslně blokují provoz v zúžených pruzích, nebo řidiči osobáků, kteří nerespektují pravidlo zipu a cpou se se svými širokými vozy tam, kde nemají co dělat?

Jeden z častých hříchů: Do zúženého pruhu mohou jen auta široká maximálně 2,2 metrů (včetně zrcátek!), často tam ale projíždí mnohem širší vozy. K vidění jsou velká SUV i dodávky, jejichž řidiči si s pravidlem ani se značkou, která na něj upozorňuje, nijak nelámou hlavu. A kamioňáky to dráždí.Široká auta totiž ve zúžení tlačí kamiony daleko za krajnici, pak stačí malá chyba a o nehodu je postaráno.

Související obsah

"Ono, zda se "vejdete", má ještě jeden háček. Striktně podle předpisů sice můžeme například se Škodou Octavia jet v zúženém pruhu, který je označen jako maximálně 2,2 metru, ovšem předpisy zároveň hovoří o doporučeném bezpečnostním odstupu na každé straně čtvrt metru od okolních překážek, svodidel a ostatních vozidel. V tomto případě je pak otázkou, jak by se například zachovala konkrétní pojišťovna, která by mohla v případě havárie argumentovat nedodržením bezpečnostního doporučení," upozorňuje ÚAMK.

Policisté začali na nebezpečné manévry více dohlížet, obzvláště na D1. A často tam musejí šermovat obyčejným vysunovacím metrem. Jedině tak mohou utnout jakékoliv dohady. Tak jako ve videu v úvodu článku - policista na motorce staví dodávku, jejímu řidiči dává do ruky jeden konec metru a spolu s ním měří šířku vozu.

Související obsah

Šoféři mnohdy tvrdí, že vlastně neznají šířku svého vozu, technický průkaz uvádí jen šířku bez zrcátek. “Mnozí řidiči ani nevědí, jak široké mají auto, a svoji chybu nechtějí připustit. Policista s motocyklem vyndá metr, vozidlo přeměří a tak diskuse s řidičem rychle končí pokutou,” uvedla k záběrům policie. Pokuta za přestupek je do dvou tisíc korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dálnice

Důležité Události