Domácí

Na přejezdu můžete potkat nový typ závor! Blikají a jsou lépe vidět

Nový typ bezpečnostních závor namontovala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) na přejezd ve Velkém Březně na Ústecku. Závory mají červené diody na bílém podkladu a blikáním mají doplňovat standardní červená světla. Velké Březno je prvním místem v republice, kde je testují.

Červené diody na železničním přejezdu za dne zvýrazňují nutnost zastavit. Ještě výraznější je jejich efekt za soumraku nebo za tmy, závory pak nelze přehlédnout. Podle Správy železniční dopravní cesty jde o první upravený přejezd v republice a nachází se v centru města. Denně tu projede okolo osmdesáti vlaků.

"Vyhodnotíme ten ověřovací provoz a pokud se ukáže, že to je další z prvků, který zvyšuje bezpečnost, tak budeme instalovat i v dalších vytipovaných místech," vysvětlila Radka Pistoriusová, mluvčí SŽDC.

Novinka se líbí také řidičům. "Když jsem jela brzo ráno do práce, tak jsem si řikala, co to tady udělali. Je to dobrý," pochvalovala si řidička. Úplně nové jsou také samotné závory. Jsou plastové, mají oblý tvar a jsou duté, aby se v případě potřeby daly prorazit.

Související obsah

Železniční přejezdy jsou i přes svá zabezpečení častým místem velmi vážných nehod. Řidiči na ně vjíždí, i když jsou závory dole, nebo mezi nimi uvíznou. Jedním z posledních případů se stal v září, kdy vlak rozmetal kamion na papír. Jeho řidič si zřejmě nevšiml blikajícího výstražného zařízení a stál dvě minuty na kolejích. A právě tomu by měly nové závory zabránit.

reg/Martin Kočárek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události