SUV

Aktivisté chtějí dostat velká auta z center měst. Vytahují zvláštní zbraně

Aktivisté chtějí dostat velká auta z center měst. Vytahují zvláštní zbraně
Zdroj: Profimedia

Velká esúvéčka jsou trnem v oku německým aktivistům. Diskuzi o jejich zákazu v centrech měst před měsícem vyvolala tragická nehoda v Berlíně. Využili toho i bojovníci za ochranu klimatu. A v některých městech vytahují zvláštní zbraně.

Majitelé velkých SUV v některých německých městech v poslední době dostávají za stěrače podivné “pokuty”. Aktivisté si vyrobili lístečky připomínající policejní bloček, aby upozornili na to, co si o velkých vozech v centrech měst myslí. Magazín Auto Bild informuje o falešných pokutách v Kolíně nad Rýnem nebo v Hamburku.

Měla by být velká SUV vykázána z center měst? Bouřlivou diskuzi v Německu rozproudila nehoda, při které na začátku září v Berlíně obří Porsche Macan srazilo a zabilo čtyři lidi včetně tříletého dítěte.

Související obsah

Okamžitě se vyrojily hlasy, že SUV nemají ve městech co dělat, protože představují obrovské riziko - jakmile se tak velké auto střetne s chodcem, následky bývají tragické. Podle některých studií je při takové srážce o padesát procent vyšší pravděpodobnost, že chodec zemře. Někteří experti ale vysvětlují, že SUV jsou při střetu naopak mnohem bezpečnější, mají kapotu i nárazník z lehčích materiálů, což chodci nezpůsobí tak fatální zranění.

V Německu to každopádně od té doby vře. Protestu proti velkým autům okamžitě využili i ochránci klimatu, kteří na majitele esúvéček i na automobilk útočí už delší dobu. Při prostestech v ulicích označují právě SUV za zabijáky klimatu.

Související obsah

Na falešných pokutách určených řidičům velkých vozů je varování: ”Vaše auto je pro dopravu ve městě nevhodně velké“. Následuje výčet důvodů - je mezi nimi mimo jiné zvýšené riziko nehod, vyšší emise CO2 a také to, že SUV zabírají ve městech moc místa na parkování. Na konci je vzkaz pro řidiče velkých vozů: “Vaše chování je nevhodné a sobecké“.

V Hamburku majitelé SUV našli na svých autech i lístečky a nálepky s urážkami. Aktivisté je vyzývají, aby svůj vůz vyměnili, pokud tedy nepotřebují tak velké auto, aby podpořili svoje ego.

Omezení vjezdu do měst nebo dokonce úplný zákaz požadují i někteří němečtí politici. Těžko ale něco takového dokážou prosadit. Vždyť právě SUV se těší obrovské popularitě, na německém trhu bylo v srpnu každé čtvrté až páté prodané auto právě v této kategorii. V Česku je podíl ještě větší. Zákazníci na SUV většinou kromě designu, pohodlí a všestrannosti oceňují právě pocit bezpečí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu SUV

Důležité Události