Divočák

Přibývá srážek se zvěří. Kamioňák srazil deset divočáků

Srážek aut se zvěří na našich silnicích začíná přibývat. Policisté je vyšetřují v podstatě každý den. Vyprávět by o tom mohl i řidič, který na Jičínsku narazil rovnou do celého stáda divokých prasat.

Podle statistik se nejčastěji srazí řidiči se zvěří na podzim a to za soumraku nebo za svítání. Tohle byl ale jiný případ, bylo totiž kolem jedenácté večer, když pod kola auta na silnici první třídy mezi Hradcem Králové a Jičínem vběhlo stádo divočáků.

Řidič se snažil intenzivně brzdit, přesto do desetihlavého stáda nákladním autem najel. Jemu se nic nestalo, ale hned několik kusů černé zvěře uhynulo a další divočáci byli zranění. Řidič se podle policistů zachoval správně, nesnažil se prasatům vyhnout.

V takovém případě je rozhodně lepší náraz do zvěře než sjetí do příkopu nebo přejetí do protisměru. Obzvlášť na rovném úseku, jako tomu bylo v tomto případě, kde auta jedou povolenou devadesátikilometrovou rychlostí.

Související obsah

Když před sebou zvíře vidíte, pamatujte na vypnutí dálkových světel, zvíře totiž světla oslní a zpravidla je natolik zmatené, že zůstane strnule stát na silnici.

Pokud už takto havarujete, je nutné okamžitě zapnout výstražná světla, za auto umístit výstražný trojúhelník. Při střetu s větším kusem musíte přivolat policii. Policisté pak přes příslušné myslivecké sdružení zajistí odvoz uhynulých nebo odlov těch zraněných zvířat. Sám řidič by se o to rozhodně pokoušet neměl. Vloni například policisté vyšetřovali skoro 13 000 takových nehod. Zemřeli při nich tři lidé a 19 se těžce zranilo.
 

vbo, Filip Pultar, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události