Chodci

Chodci zapomínají na povinnost. Může je to stát dost peněz, ale i život

Chodci zapomínají na povinnost. Může je to stát dost peněz, ale i život
Zdroj: Profimedia

Zhoršená viditelnost, mlha, šero, dřívější stmívání. Podzimní podmínky jsou pro chodce obzvláště nebezpečné. Řada lidí přitom zapomíná na povinnost označit se reflexním prvkem. Chyba je může stát život. Můžou přijít i o dost peněz kvůli vysokým pokutám i kvůli krácení pojistek. Jak se správně zviditelnit?

Statistiky potvrzují, že mnoho chodců stále umírá za tmy. Zbytečně a kvůli vlastním chybám Nedbají totiž na dostatečnou viditelnost pro řidiče právě za tmy, ale i při zhoršené viditelnosti během dne.

Za celý loňský rok zemřelo při nehodách celkově 113 chodců. Při nehodách v noci zahynulo 58 z nich, z toho 30 v obci a 28 mimo obec. Nejmladšímu usmrcenému chodci za tmy bylo 19, naopak nejstaršímu 84 let.

Chodci umírali za zhoršené viditelnosti i ve dne

Dalších 9 chodců zemřelo ve dne, kdy byla viditelnost zhoršená vlivem klimatických podmínek, či za svítání nebo soumraku. Při normální viditelnosti ve dne zahynulo 46 chodců, tedy jen 41 procent z celkového počtu obětí.

Při zhoršené viditelnosti bývají následky pro chodce často fatální. “Většina obětí zemřela v době, kdy byla snížená viditelnost,“ upozorňuje Roman Budský z Platformy Vize 0.

Související obsah

Nadprůměrně nebezpečné jsou pro chodce tmavé měsíce roku, tedy listopad až březen. S nadcházejícím sychravým podzimním obdobím, na které navážou zimní měsíce, by se tedy měli více než kdy jindy snažit být pro řidiče viditelní.


Kdy a kde je chodec povinen používat reflexní doplňky?

Vždy za snížené viditelnosti, když se mimo obec pohybuje po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením. ”Snížená viditelnost není jen za tmy, ale také například za svítání, soumraku, ve dne za deště, mlhy, sněžení… Zkrátka vždy, kdy účastníci silničního provozu dostatečně zřetelně nerozeznají jiná vozidla, osoby, zvířata nebo předměty na silnici,“ vysvětluje Budský.

Jak se správně zviditelnit?

Zákon o silničním provozu stanoví, že chodec na sobě musí mít prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky silničního provozu. Není ovšem uvedeno, jak přesně má reflexní doplněk vypadat a kde má být umístěn.

Související obsah

”Za minimum považuji rozměry kvalitního reflexního pásku, ten je třeba umístit nad zápěstí, případně i nad kotník na straně přivrácené ke středu vozovky. Reflexní pásky ovšem musí být opravdu kvalitní. To, že jsou v zářivé barvě, ještě neznamená, že budou viditelné i za tmy. Také je třeba upozornit, že reflexní páska smotaná do ruličky a umístěná například na držadle kabelky či tašky, nemá dostatečnou plochu, aby byla pro řidiče viditelná,“ říká Budský.

Za snížené viditelnosti řidiči nejlépe vnímají chodce s reflexními doplňky umístěnými na pohyblivých částech těla – ideálně právě nad zápěstím a nad kotníkem. Na pohybující se světélkující body reagují zhruba 3x dříve než na reflexní plošky staticky umístěné na trupu.

Reflexní pásky lze doplnit i kvalitními reflexními přívěsky. “Za nejlepší barvu reflexních doplňků lze považovat zářivě žlutou se zelenkavým odstínem, případně jasně červenou, červenooranžovou nebo oranžovou,“ doplňuje Roman Budský.

Neviditelnost se může chodci citelně prodražit

Chodcům, kteří nedodrží novou povinnost, hrozí pokuta ve výši až 2000 korun. Navíc mohou mít problémy i s pojišťovnou. ”Rozhodně budeme zjišťovat, zda by použití reflexních prvků mohlo zabránit nehodě nebo zmírnit její následky. Pokud zjistíme, že ani jejich použití by průběh nehody neovlivnilo, nebudeme vůči chodci uplatňovat žádné postihy. Ale v případě prokázání spoluviny nebo zavinění ze strany chodce bychom mohli přikročit ke krácení vyplacené částky,“ potvrzuje Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.

Zákon ukládá chodcům povinnost používat reflexní doplňky jen mimo obec. Experti ale rozhodně doporučují jejich použití za snížené viditelnosti i v obci. Zahraniční zkušenosti prokazují, že polovina chodců, kteří zemřeli za tmy, mohla žít, pokud by byla označena kvalitními reflexy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události