Test

TEST dětských autosedaček odhalil i škodlivý naftalen. Jak vybírat?

TEST dětských autosedaček odhalil i škodlivý naftalen. Jak vybírat?
Zdroj: dTest

Testy dětských autosedaček, které pravidelně publikuje spotřebitelská organizace dTest ve spolupráci s renomovaným německým autoklubem ADAC, přinesly výsledky 12 nových modelů. Zkoušky i tentokrát odhalily rizikové sedačky.

Pravidelným testem prošly dětské sedačky různých velikostních skupin: pro miminka, batolata, předškoláky i školáky. Podívejte se, jak zkoušky dopadly.

Kategorie sedaček pro děti od narození do jednoho roku věku (často přezdívaných vajíčka) přinesla novinky, které zkušebna testovala samostatně i v kombinaci s isofixovou základnou.

"Model Swandoo Albert se řadí k širší špičce své kategorie, za ochranu dítěte si odnesl dokonce velmi dobrou známku, výborně ho ochrání především při čelním nárazu," konstatuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest. Hodnotitelé mu ale vytkli poměrně vysokou hmotnost – 5,1 kilogramů je při delším přenášení znát.

Související obsah

Bugaboo je u nás zřejmě o něco známější jako výrobce kočárků. Jeho sedačka Turtle si nicméně v testu vedla slušně a za Swandoo příliš nezaostávala, poskytuje ale dětem méně prostoru.

Naopak sedačka Hauck iPro Baby pohořela v testech nežádoucích látek. ”Její potah obsahuje naftalen v množství, které převyšuje povolený limit polycyklických aromatických uhlovodíků v hračkách pro děti,“ varuje Hoffmannová. Naftalen má řadu negativních účinků na lidské zdraví a největší riziko představuje pro kojící ženy a kojence. Kromě toho Hauck v kombinaci s isofixovou základnou iPro nepříjemně překvapil i při čelní nárazové zkoušce, kdy došlo k částečnému vytržení sedačky ze základny.

Sedačky určené dětem přibližně do 18 měsíců věku:

Mezi modely určenými pro předškoláky v nárazových zkouškách vynikal model Besafe iZi Kid X3 i-Size, který dítě špičkově chrání při srážce čelem i bokem. Navíc vykazuje vysokou stabilitu na sedadle automobilu.

Dobře ochránil model Joie i-Spin 360. Ochrana Hauck iPro Kids byla zejména kvůli snížené známce za čelní náraz pouze uspokojivá. Body iPro Kids ztratila i ve zkoušce obsluhy a ergonomie kvůli složitému poutání dítěte.

Sedačky určené dětem přibližně do 4 let:

Rostoucí sedačky (někdy také nazývané kombinované nebo víceskupinové) jsou vhodné pro děti různého vzrůstu. Při testování musejí uspět ve všech způsobech instalace a chránit děti všech velikostí, pro které jsou určeny. Z toho důvodu bývá jejich hodnocení často horší než například u vajíček.

Související obsah

Univerzální sedačka GB Everna Fix však i přes své široké užití získala celkové dobré hodnocení. Modely Nania Racer SP a Britax Römer Kidfix2 S dopadly hůře, obě poskytují pouze uspokojivou ochranu. “Britax umožňuje odejmutí zádové opěrky, což mohou některé děti preferovat. Rozhodně to ale nedoporučujeme, sedačka v takovém případě neposkytuje prakticky žádnou ochranu při bočním nárazu. Testovací figurína narážela hlavou do dveří vozu,“ upozorňuje Hana Hoffmannová.


Sedačky určené dětem přibližně do 12 let:

Doporučení expertů: Před koupí autosedačky je vhodné zajet do prodejny s vlastním vozem a také s dítětem, pokud už je na světě. Solidní prodejci by vám měli umožnit vyzkoušet autosedačku přímo v autě.

"Přestože ergonomii testujeme na skutečných dětech různého věku, faktem zůstává, že každé dítě je originál. Při výběru proto nezapomínejte na komfort dítěte. Máte-li pocit, že se mu v sedačce sedí nepohodlně nebo kvůli špatnému výhledu nebude mít možnost sledovat své okolí, raději zvolte jinou,“ doporučuje Hoffmannová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události