Pneumatiky

Silničáři nechtějí, aby je zas zima překvapila. Nejvyšší čas přezout pneu

Zima už o sobě pomalu dává vědět. V úterý ráno na několika místech republiky klesaly teploty pod nulu a silnice zasáhly přízemní mrazíky. Policisté proto nabádají řidiče, aby na ně kvůli bezpečnosti vyjížděli už jen na zimních pneumatikách, a to i přesto, že tato povinnost platí až od listopadu. S posledními přípravami před zimou finišují i silničáři.

Silničáři před zimou pořádně kontrolují veškerou techniku. Jen na Vysočině sypače během zimní údržby najedou skoro milion kilometrů. "Musíme zkontrolovat, jestli drží pluh, jestli se točí rozmetadlo," přiblížil pracovník Krajské správy údržby silnic (KSÚS) Vysočina Miroslav Flešar.

Sklady s posypovým materiálem už také musí být plné. Ten hlavní je na Vysočině narvaný až po střechu, celkem tady silničáři mají 21 tisíc tun soli. "Máme 54 tisíc tun posypového materiálu a máme nachystáno 146 sypačů," popsal ředitel KSÚS Vysočina Radovan Necid.

A na pozoru se už musí mít také řidiči. I přesto, že zimní pneumatiky jsou v případě souvislé vrstvy sněhu nebo náledí povinné až od 1. listopadu, už teď to podle odborníků může kvůli námrazám hlavně na mostech a v lesních úsecích pořádně klouzat.

Související obsah

"Doporučovali bychom, aby řidiči už v těchto podmínkách používali zimní pneumatiky," uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Jenže řada řidičů přezouvání nechává každoročně až na poslední chvíli. Většina pneuservisů ale hlásí plno.

Těm řidičům, co přezout nestihnou a i po 1. listopadu budou jezdit na letních pneumatikách, přitom v případě vrstvy sněhu či ledu hrozí dvoutisícová pokuta a v případě nehody i krácení pojistného plnění.

David Pik/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Pneumatiky

Důležité Události