Chodci

Radikální vystřelovací přechod pro chodce. Před autem postaví hradbu

Věčný konflikt mezi řidiči a chodci - ti první tvrdí, že chodci přecházejí nebezpečně a bez rozmyslu, ti druzí nadávají, že šoféři nerespektují přednost na přechodech. V kanadském Montrealu se objevilo zvláštní a dost radikální řešení. Překvapilo jak řidiče, tak chodce.

Podivný přechod pro chodce vymyslela společnost SAAQ, která je v kanadské provincii Quebec zodpovědná za vydávání řidičských průkazů, zajišťuje veřejné pojištění chodců, cyklistů i motoristů a také se snaží o prevenci v oblasti dopravních nehod.

V jedné z posledních kampaní se zaměřila na ochranu chodců a nedodržování přednosti na přechodech, které nejsou řízené semaforem. Zvolila k tomu zvláštní způsob - v Montrealu nechala v jedné z bočních ulic instalovat unikátní žlutou zebru, kterou tvoří několik panelů. Když před přechodem čeká chodec a blíží se auto, panely vyskočí ze silnice a mezi vozidlem a chodcem vytvoří žlutý plot. O radikální kampani informoval quebecký web Narcity.com.

Ve videu SAAQ (vloženo v úvodu článku) je vidět, jak na podivnou hradbu zírají chodci a hlavně zmatení řidiči. Na vysvětlenou je na jednom z panelů napsaný vzkaz: “Tento přechod chrání chodce. Díky, že jste zastavili“.

Kampaň má upozornit řidiče a cyklisty, aby dávali před přechody větší pozor. “Účelem je připomenout řidičům povinnost zastavit před přechodem ve chvíli, kdy chodec vstoupí na přechod nebo jasně projeví svůj záměr vozovku přecházet,” uvedla SAAQ. Na záběrech je patrné, jak si pak chodci vynucenou přednost za ochrannou hradbou užívají.

Související obsah

Vyskakovací přechod byl na silnici položený jen po dobu natáčení propagačního klipu. Video následně vyvolalo velký zájem a také vzrušenou debatu na sociálních sítích. Na facebookové stránce SAAQ má už 3 miliony shlédnutí.

Chodci pochopitelně děkují - většina příspěvků originální nápad chválí, lidé by chtěli podobný přechod i v jejich městě. Ale řidiči zároveň upozorňují, že situace není vždy tak jednostranná. “Někteří chodci berou přednost jako samozřejmost. Počítají s tím, že řidiči automaticky zastaví, a ani se nerozhlédnou. Často spíš koukají do mobilů. Měli by občas zvednout hlavy, podívat se na obě strany. Ano, mají přednost, ale musí se taky ujistit, že je řidič opravdu vidí,” píše jeden z kritiků. “Kdy taky začnete vzdělávat chodce?” ptá se další.

Související obsah

SAAQ v reakci připomíná, že se v jiných kampaních snaží působit i na chodce a vysvětlovat jim, jak správně přecházet.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události