Auto

Venku přituhuje! Víte, jak se o auto v mrazech správně starat? RADY

Venku přituhuje! Víte, jak se o auto v mrazech správně starat? RADY
Zdroj: Getty Images

Zima a mrazy dávají autům pořádně zabrat. Pokud se příprava podcení, můžete mít problém s bezpečným provozem vozidla nebo může auto zbytečně chátrat a ztrácet na své hodnotě. Navíc vás na jaře může překvapit nepříjemnost v podobě nutné servisní opravy. Čtěte, co je třeba zařídit.

Přezutí pneumatik

Myslete na bezpečnost sebe a svých blízkých, které v autě vozíte. Jezdit v zimním počasí na letních pneumatikách je riskantní nejen kvůli pokutě, riskujete hlavně ohrožení posádky svého auta i dalších účastníků provozu.

Za porušení předpisů mohou policisté řidiči v blokovém řízení uložit pokutu do dvou tisíc korun. Pokud by další jízdou na nevyhovujících pneumatikách mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, jsou policisté navíc oprávněni zakázat řidiči další jízdu.

Problémy můžou nastat také v otázce krytí způsobených škod při nehodě, kdy vám pojišťovna v případě nepřezutých nebo sjetých pneumatik může krátit pojistné plnění.

Policie se na kontrolu zimních pneumatik zaměřuje. Více v reportáži:

Zkontrolujte autobaterii

Právě autobaterie, která v mrazu rychle ztrácí svou kapacitu, vám může připravit horké chvilky přesně v okamžiku, kdy svůj automobil budete opravdu potřebovat. Autobaterie nízkými teplotami trpí.

Pokud je vybitá, dokáže zamrznout už při několika málo stupních pod nulou, hrozí dokonce i její roztržení. Naopak, pokud je baterie nabitá, nevadí jí ani mrazy několik desítek stupňů pod nulou.

Pokud však máte v zimě častější starty, nebo jezdíte kratší trasy, baterie se nestíhá dobít na plnou kapacitu. "Nejjednodušší orientační test stavu baterie je možný prostým změřením klidového napětí baterie. Ideální je provést měření 24 hodin po jízdě. Pokud je naměřené napětí nižší než 12,5 V, je nutné autobaterii dobít nabíječkou," vysvětlil Michal Knor ze společnosti Auto Kelly.

Tento údaj neplatí pro vozidla se systémem START-STOP. Jestliže u nich chcete zjistit stav baterie, je nutné navštívit odborný servis. Při opakovaných problémech doporučujeme prověření stavu alternátoru.

Související obsah

S dobíjením autobaterie opatrně

Baterie by se měly nabíjet jen schválenými nabíjecími zdroji a dle pokynů výrobce nabíječek i autobaterie. Na trhu se objevují nové nabíječky a zažité postupy pro nabíjení u nich nemusejí vždy platit. Pro bezchybné nabíjení jsou nejvhodnější a nejbezpečnější automatické nabíječky.

Pokud kvůli vybité baterii nenastartujete, lze použít startovací kabely nebo startovací stanice. Ty automobil přivedou k životu. Je však třeba mít na paměti, že jízdou baterii úplně nedobijete, a proto je nutné ji vždy dobít nabíječkou.

Doplňte nemrznoucí směs do ostřikovačů

V zimním období je zimní směs do ostřikovačů zvláště důležitá. Proto ji nezapomeňte vyměnit či doplnit. Při výběru mrazuvzdorné směsi dávejte pozor na různé hranice odolnosti proti mrazu. Nejlepší je volit účinné směsi s nanočásticemi, které odpuzují vodu, nečistoty a zvyšují lesk nebo ho chrání před dalším znečištěním.

Související obsah

Zkontrolujte i chladicí kapalinu

Když už doplňujete vodu do ostřikovačů, nezapomeňte se podívat i na stav chladicí kapaliny. Je načase ji po létě doplnit, případně vyměnit za novou, vždy dle předepsané specifikace. Stará kapalina může zamrzat a poškodit motor i s chladičem.

Brzdy a brzdová kapalina

Dalším důležitým komponentem jsou brzdy, jejichž význam se v zimním období násobí, proto zkontrolujte nejen jejich fungování, ale i hladinu brzdové kapaliny.

Mytí a voskování

Zvýšená vlhkost a posypová sůl během zimního období do značné míry podporují korozi. Té se dá efektivně bránit nanesením ochranného vosku na karoserii. Nejdříve je ale nutné vůz důkladně umýt a odstranit všechny nečistoty.

Před voskováním byste také měli opravit velké škrábance, které ani vosk nezacelí. Využít můžete různé sady na odstranění škrábanců. "Kvalita vosku se odvíjí zejména od ceny. Domácí autokosmetiku pořídíte už od 300 korun, práce profesionála pak vyjde na cenu od tisíce korun výše," dodal Knor.

Doplňte si do auta důležité zimní pomocníky

Doporučujeme u sebe nosit sprej na rozmrazení, protože se může stát, že vaše auto bude zamrzlé a nebudete se do něj moci dostat. Určitě také oceníte, pokud budete mít v autě praktické doplňky, které dokážou zpříjemnit zimu, ač nepatří k povinné výbavě.

Připravte si do auta rukavice, škrabku, smetáček, lopatu a rozmrazovací sprej, díky kterým ušetříte drahocenný čas i nervy. Pro udržení auta v čistotě jistě poslouží i gumové koberečky či gumová podložka do kufru auta, která bude chránit váš interiér před znečištěním.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události