Rady a tipy

Jak koupit správnou baterii do auta? Pozor na rozměry i kapacitu

Jak koupit správnou baterii do auta? Pozor na rozměry i kapacitu
Zdroj: Profimedia

Když vám nestartuje auto, baterie dosloužila a potřebujete koupit novou, většinou vás čeká technický průzkum. Rozměry, kapacita, napětí, startovací proud, velikost pólu, polarita... to všechno vás může při nákupu zmást. Přečtěte si následující rady, abyste věděli, jak koupit nejvhodnější baterii do vašeho auta.

Rozměry

Hlavní údaj, který potřebujete zjistit, jsou rozměry baterie. Místo pro autobaterii je ve vozidle omezeno a autobaterie se do něj musí vejít. Změřte současnou autobaterii. Potřebujete znát délku, šířku i výšku.

“Rozměry evropských autobaterií jsou standardizované. V některých vozech může být pár centimetrů navíc, ale není pravděpodobné, že by místo pro autobaterii bylo větší o desítky centimetrů. Autobaterie asijských aut mají rozměry odlišné od evropských a je zapotřebí vybrat konkrétní rozměr,” říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

Související obsah

Kapacita

Většinou se udává kapacita v ampérhodinách (Ah). Kapacitu původní autobaterie můžete najít na výrobním štítku. Pro většinu benzínových osobních automobilů je dostačující kapacita do 65 Ah. Dieselové motory jsou náročnější, proto volíme kapacity cca 70 Ah a výše. Pokud máte ve vozidle dostatek prostoru na autobaterii a zvolíte baterii s vyšší kapacitou, nic se neděje. Je možné, že taková autobaterie vám vydrží ve vozidle o trochu déle. Pokud však zvolíte baterii s výrazně nižší kapacitou, je pravděpodobné, že pro vaše auto bude slabá a její životnost velmi krátká.

Napětí

Zjistíte na štítku současné autobaterie. Všechny dnes vyráběné vozy mají 12 V. 6V autobaterie najdou využití už jen u veteránů a velmi starých aut například do trabantů.

Startovací proud

Udává se v ampérech (A). Autobaterie se startovacím proudem do cca 550 A se používají většinou pro běžné benzínové motory. Dieselové motory jsou náročnější, vybíráme tedy autobaterie se startovacím proudem nad 600 A.

Související obsah

Velikost pólu

Baterie evropských aut mají standardizovanou velikost pólu, na který se připojují přívodní kabely. Některé asijské vozy mají autobaterie s evropským pólem, ale mohou mít pól také významně užší.


Polarita

Přívodní kabely bývají různě dlouhé a většinou dosáhnoutpouze k odpovídajícímu pólu, proto dejte pozor, na které straně jsou póly umístěny. Většina autobaterií má kladný pól vpravo, levá polarita se může vyskytnout u asijských vozidel.

“Polaritu původní baterie poznáte tak, že postavíte baterii k sobě tou stranou, kde jsou umístěny póly. Pokud je plusový pól (většinou s červenou krytkou) vpravo, jedná se o pravou polaritu. Když je plusový pól vlevo, pak je baterie levá,” vysvětluje Pavel Foltýn z Auto ESA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události