železnice

Vyfocení už hrozí i na železničních přejezdech! Které si ohlídat?

Vyfocení už hrozí i na železničních přejezdech! Které si ohlídat?
Zdroj: Getty Images

Novou dohodu spolu uzavřela Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) a Policie ČR. V rámci zvýšení bezpečnosti na železničních přejezdech instalují na některé z nich kamerový systém, který by měl předejít projíždění řidičů navzdory aktivnímu výstražnému zařízení. Fotky budou směrovat rovnou do rukou policie.

Na celkem 14 železničních přejezdech v Česku budou řidiči, přejíždějící koleje navzdory výstražné signalizaci, nejen hazardovat se svým zdravím, ale mohou přijít také o peníze. SŽDC totiž zavádí nový bezpečnostní prvek v podobě kamerového systému, který případné zdokumentované viníky nasměruje rovnou do rukou policie.

"Od instalace těchto dohledových systémů si SŽDC slibuje výrazné snížení nehodovosti na železničních přejezdech," uvedla náměstkyně pro provozuschopnost dráhy SŽDC Marcela Pernicová.

Instalovaný systém pro dokumentaci a vyhodnocování přestupků nebude sloužit jen správě železnic, výstupy budou předávány Policii ČR a budou použitelné ve správních řízeních s možností pokutovat neukázněné řidiče, kteří na přejezd vjedou v době, kdy je výstražné zařízení již v činnosti.

Související obsah

Novinka by měla přispět k dalšímu zvýšení bezpečnosti na vybraných železničních přejezdech a omezení počtu rizikového jednání na nich. SŽDC v těchto dnech zahájila zadávací řízení na instalaci nového bezpečnostního systému. Jedná se o první centralizovanou instalaci takového systému a pilotní projekt spolupráce SŽDC s policií týkající se železničních přejezdů.

Instalace monitorovacích kamer na železničních přejezdech bude nasazena na 14 železničních přejezdech, především na železničním koridoru mezi Pardubicemi a Ostravou a také na vybraných regionálních tratích, např. Žďárec u Skutče - Svitavy.

 

SŽDC předpokládá, že aktivace instalovaného systému bude probíhat postupně v průběhu prvního pololetí příštího roku. Již realizovaný dohledový systém v Úvalech u Prahy naznačil jeho potenciál, když mezi lety 2017 a 2018 došlo ke snížení ročního počtu přestupků z 375 na 131.

Pokud železničáři a policisté vyhodnotí pilotní projekt jako úspěšný, bude SŽDC pokračovat v nasazování obdobných systémů i na dalších železničních přejezdech.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu železnice

Důležité Události