Domácí

Řidiči kašlou na bezpečný rozestup. Existuje plán, jak hříšníky trestat!

Jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod je nedodržení bezpečné vzdálenosti. Ministerstvo dopravy chce zavést tvrdé sankce pro ty, kteří bezpečný odstup nedodržují. Jenomže, jak se bude rozestup měřit? Postarat se o to mají kamery, třeba na svodidlech.

Podle odborníků je bezpečná vzdálenost ta, kterou auto urazí za dvě sekundy. Jenže na českých silnicích je spíš k vidění taktika a'la přilepím se a on uhne. "Když je to nutné, tak se člověk musí přilepit trošku víc," potvrzují někteří v anketě.

Lepit se autu před sebou takzvaně na zadek ale může řidiče přijít brzy draho. Ministerstvo dopravy na jaře předloží vládě návrh na změnu bodového systému. Podle resortu není v současnosti bezpečná vzdálenost definována jasně.

"Z pozorování víme že zhruba 30 % řidičů nedodrželo vzdálenost," uvedl mluvčí BESIP Petr Vomáčka. Upřesnění zákona prý bude pákou na agresivní piráty silnic, kteří si cestu vynucují.

"V případě nákladních aut a autobusů při rychlosti 50 km/h mimo obec bude bezpečný odstup 50 metrů. U osobních aut při rychlosti 80 km/h to bude 30 metrů," upřesnil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Související obsah

Sankce za nedodržení se mají zpřísnit. "Pokuta může být do dvou a půl tisíce korun na místě do deseti tisíc korun ve spravním řizení. Řidiče to dále bude stát čtyři body," dodal Jemelka.

Jenomže policie v současnosti nemá nástroj, jak bezpečný rozestup měřit tak, aby mohla řidiči prokázat, že skutečně bezpečnou vzdálenost nedodržel. Snad kromě evidentních případů natočených z policejního auta.

Pomoci má nová technologie. Podle informací televize Nova se na vytipovaných místech objeví kamery. Jedna bude ze svodidel snímat obličeje řidičů a druhá se zaměří na dodrženou vzdálenost.

Související obsah

Získané materiály prý bude na místě zpracovávat mobilní výpočetní stanice, ty ale policisté nakoupí až po schválení novely.

Pokud se změny podaří prosadit, začnou platit zřejmě už v příštím roce. Častější kontroly ale ministerstvo ve spolupráci s policií chystá už na jaro - zaměří se na řidiče projíždějící po D1 a D5.

Simona Šimková, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události