Bezpečnost

Chystáte se autem na lyže? Za tohle můžete dostat pokutu až 130 tisíc!

Chystáte se autem na lyže? Za tohle můžete dostat pokutu až 130 tisíc!
Zdroj: ÖAMTC

Přeprava zimní výbavy v autě má svá pravila. A policejní hlídky v některých státech jsou na jejich dodržování opravdu citlivé. Obzvláště pokud cestujete za sněhem do Rakouska, dejte si při balení věcí do vozu dobrý pozor.

Za převoz lyží v Rakousku skutečně za určitých okolností hrozí pokuta až 5000 eur, podle aktuálního kurzu tedy necelých 130 tisíc korun. Upozorňují na to experti ÚAMK.

Na co si tedy dát pozor?

"Samozřejmě, že hovoříme o konkrétní situaci. Tedy té, kdy jsou předměty uvnitř vozu, jako například lyže nebo lyžařské boty volně uloženy na sklopených zadních sedadlech osobního vozu. Nejsou náležitě upevněny, není zajištěna ochrana jak řidiče a posádky, ale dokonce jsou ohroženi i ostatní účastníci silničního provozu. Za takové situace například při namátkové kontrole mohou rakouští policisté uložit pokutu až do výše 5000 euro," popisuje ÚAMK.

Při prudkém brzdění z vyšší rychlosti nebo dokonce nárazu totiž volně ležící předměty mohou získat až 50krát vyšší hmotnost než by měly v klidu. “To znamená, že lyže se promění ve vržený ve směru jízdy těžký oštěp, lyžařské boty v balvan letící vpřed,” varují experti.


Páru lyžařských bot se může změnit v dva balvany o celkové hmotnosti 125 kg, lyže až v půltunový oštěp. Když vrazí do opěradla nebo dokonce trefí cestujícího může to být smrtící zbraň.

Potvrdil to i test, který provedli odborníci z partnerského automotoklubu ÚAMK, tedy rakouského ÖAMTC. Při nárazu volně uložené lyže a boty ohrozily zdraví obou cestujících na předních sedadlech.

Jak správně balit?

Experti proto radí na lyže i boty pořídit střešní box, některé typy umožňují upoutat věci ke dnu, aby se tam volně nepohybovaly.

“Jestliže nemáme jinou možnost, snažíme se sklopit jen průzor pro lyže v zadním opěradle vozu, a tím prostrčit lyže. Čím pevnější bude ochrana proti posunu dalších předmětů do interiéru, tím lépe. Prosunuté dovnitř lyže umístíme do speciálního vaku, který se upevňuje k oku v podlaze zavazadelníku. Když takový nemáme, poutáme lyže k pomocí popruhů, rozhodně ne ale populárních ”gumicuků“, ty se naopak mohou změnit v katapult vystřelující lyže. Pokud nemáme vak na lyže, zabalíme je do deky, protože hrany lyží se mohou změnit v břitvu,” radí ÚAMK.

Boty by měly být v tašce na nejnižším místě zavazadelníku upoutané k oku v kufru. Když už jsou uvnitř vozu, měly by být alespoň upevněny nebo překryty na podlaze.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události