Dálnice

Česko plánuje dálniční superokruh! Hotový má být v roce 2050

Česko plánuje dálniční superokruh! Hotový má být v roce 2050
Dálnice - plán středočeského okruhu | Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Okruh, který plánuje ministerstvo dopravy, rozšíří aktuální dopravní síť o více než 400 km. Plán ve čtvrtek představil ministr Vladimír Kremlík. Dálniční okruh má být na území středních Čech a měl by ulevit přetíženým cestám v okolí Prahy. Výstavba projektu by mohla začít po roce 2030.

Celková délka nového dálničního okruhu bude mít 442 kilometrů, přičemž 396 km bude nově vystavených a zbývajících 46 km bude tvoři stávající dálniční síť. Nová čtyřproudá infrastruktura spojí Plzeň, Tábor, Humpolec a poté bude pokračovat k Poděbradům, Mělníku a zpět k Plzni.Podrobnou studii k novým dálnicím připravuje Ředitelství silnic a dálnic ČR. Ta by měla být hotová do konce příštího roku. Příprava staveb by mohla začít v následujících deseti letech. Se samotnou výstavbou se pak počítá mezi lety 2030 a 2050.

Cena za výstavbu zatím není jasná. S novými tahy počítá Národní investiční plán a vyčlenil pro ně 290 miliard korun. Z toho důvodu ministerstvo hledá nové zdroje financování staveb, a to i ze soukromých zdrojů.

Související obsah

V Česku je zhruba 1306 km dálnic, stávající plán počítá s dalšími 800 kilometry. Do pěti let by měly být zahájeny všechny podstatné části zbývajících projektů. Letos stát plánuje otevřít 21 km nových dálnic.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dálnice

Důležité Události