Rychlost

Měla by se zvýšit povolená rychlost? Tato zkušenost ukazuje opak!

Měla by se zvýšit povolená rychlost? Tato zkušenost ukazuje opak!
Zdroj: Profimedia

Před rokem zkusili zvýšit limit a umožnit řidičům rychlejší jízdu po okresních silnicích a dálnicích. Postupně se ale ukazuje, že to nebyl moc dobrý nápad. Vzrostl počet nehod i zraněných, řidiči překračují i nově povolenou rychlost.

Co by se dělo na našich silnicích a dálnicích, kdyby byla povolena vyšší rychlost? Mluví se o 140 km/h nebo dokonce o 150 km/h na dálnicích. Řada řidičů by to přivítala, protože 130 km/h je jim málo. Jenomže dokázali by vyšší limity dodržovat? Nevedlo by to k ještě horším a nebezpečnějším situacím, než se na českých dálnicích dennodenně dějí nyní?

Související obsah

Nápovědou může být příklad amerického státu Michigan. V roce 2017 tam zákonem schválili zvýšení povolené rychlosti na okreskách ze 70 na 75 mil za hodinu, tedy z necelých 113 km/h na 120 km/h. Je třeba poznamenat, že americké okresky spíš připomínají naše dálnice, takže šlo o silnice, které jsou na takovou rychlost stavěné. Celkem se změna dotkla téměř tisíce kilometrů “dálnic”, vybrány byly ty nejbezpečnější úseky.

Ta změna zdánlivě není výrazná, vždyť jde o rozdíl 7 km/h… Výsledek ale není dobrý.

Podle vyhodnocení víc než ročního provozu přibylo nehod, zraněných i mrtvých. A to mnohem víc než na ostatních amerických silnicích. Informuje o tom ve své analýze nezávislý magazín Bridge.

Podle statistik za první celý rok provozu vzrostl počet nehod na úsecích s vyšší rychlostí o 17,2 procenta, počet zraněných byl o 18,9 procenta vyšší než dříve. Na celostátní úrovni přitom rostl počet nehod “pouze” o tři procenta.

Řidiči se totiž rychle přizpůsobili a ukázali, že jim ani vyšší limit nestačí. Začali velmi často porušovat i nově povolenou rychlost.

Měření na jednom z úseků v loňském roce ukázalo, že téměř polovina! řidičů teď jezdí skoro 130 km/h. Tedy o 10 km/h nad limitem. Před zvýšením povolené rychlosti bylo takových hříšníků mnohem méně.

Vyšší limit tak vedl k tomu, že si víc řidičů víc dovolí. A to mluvíme o jinak poměrně disciplinovaných Američanech! Co by se asi tak dělo v Česku…

“Vyšší rychlost automaticky přináší větší riziko," řekl pro Bridge Brad Wieferich z michiganského úřadu pro dopravu.

Na úsecích s vyšší rychlostí se v roce 2018 stalo 14 smrtelných nehod. To je nejvíc za posledních pět let! Policie sice nevyhodnotila vysokou rychlost jako primární příčinu žádné z těchto smrtelných nehod, ale odborníci varují, že vyšší rychlosti prostě zvyšuje pravděpodobnost takových havárií. A také jejich závažnost.

Související obsah

Moderní auta jsou samozřejmě mnohem bezpečnější a lepší než dříve - umožňují rychlejší brždění, lepší ovladatelnost, reakci na riziko. “Ale vy výsledku jde stejně o fyziku. Rychlost vždycky bude znamenat ujetou vzdálenost v určitém čase. A když vidím všechny ty řidiče s mobilními telefony v ruce, vsadil bych se že současná reakční doba je horší než dříve,” dodal Wieferich.

Z ročního vyhodnocení podle některých odborníků nelze dělat unáhlené závěry, někteří kritici dokonce čekali, že zvýšení limitu situaci zhorší mnohem víc. A experti upozorňují, že i nízké rychlostní limity mohou být nebezpečné. “Zjistili jsme, že když je limit příliš nízký, řidiči se jím prostě nebudou řídit a povede to k tomu, že provoz bude nebezpečnější a bude docházet k častějším konfliktům mezi řidiči,” sdělili pro Bridge Lance Cook, který se u michiganské policie zabývá rekonstrukcí a vyhodnocením dopravních nehod.

Související obsah

Další jsou ale přesvědčeni, že mají dostatečný důkaz. “Když rychlostní limit klesne, klesá počet mrtvých na silnicích. Jakmile limit stoupne, stoupá i počet obětí,” je si jistý Russ Rader z amerického institutu pro bezpečnost silniční dopravy IIHS, kde vede skupinu hledající způsoby, jak omezit počet nehod.

Je možné, že se řidiči v Michiganu přece jen časem naučí vyšší povolenou rychlost dodržovat, vzhledem k vyhodnocení prvního roku tomu moc nevěříme…

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události