Rychlost

K čemu jsou radary, které jen ukazují rychlost? Na většinu řidičů zabírají

K čemu jsou radary, které jen ukazují rychlost? Na většinu řidičů zabírají
Zdroj: Profimedia

Drtivá většina řidičů přiznává, že překračují povolenou rychlost. Podle ankety Centra dopravního výzkumu (CDV), 86 % šoférů jezdí o 10 km/h nad limitem, 66 % přiznává, že občas jedou ještě rychleji.

Nepřiměřená rychlost je stále jednou z nejčastějších příčin nehod a bohužel se dlouhodobě výrazně podílí na počtu usmrcených i těžce zraněných. Vloni v důsledku nepřiměřené rychlosti v Česku zemřelo 218 lidí a 713 bylo těžce zraněno.

Jedním z opatření jak závodníky zklidnit jsou takzvané měřiče rychlosti. Nejčastěji bývají u silnic na začátku obcí, ale i na rizikových místech v ulicích, například u škol, školek a hřišť nebo tam, kde se pohybuje velký počet chodců a cyklistů.

Takové měřiče většinou neslouží primárně k výběru pokut, ale jako prevence - informují řidiče o aktuální rychlosti. Mohou být doplněny nápisem “RADAR”, svítícím textem (ZPOMAL, POZOR DĚTI, MĚŘENÝ ÚSEK) či zobrazovat registrační značky aut, která překračují povolenou rychlost.

Související obsah

CDV zkoumá, jaký vliv mají takové měřiče na chování řidičů. Anketu na webu Observatoře bezpečnosti silničního provozu můžete vyplnit i vy - ZDE. Průběžně se ukazuje, že informativní měření na řidiče skutečně působí.

Hlasujících zatím není mnoho, každopádně přes 99 % !! z nich uvádí, že vždy nebo alespoň většinou zpomalí, když svítící radar vidí. Buď se bojí pokuty, nebo si uvědomí, že ohrožují bezpečnost.

Většina lidí, kteří zatím odpověděli, by také uvítala, kdyby v obcích bylo podobných radarů víc.

Nepřiměřená rychlost má i letos velký podíl na počtu mrtvých na silnicích. “V uplynulých devíti měsících bylo v důsledku nepřiměřené rychlosti usmrceno 144 a těžce zraněno 436 osob,” upozorňuje ředitel CDV Jindřich Frič.

Letos se opět nedaří plnit cíle Národní strategie bezpečnosti silničního provozu 2011-2020. Podle nich neměl počet obětí překročit 362, už v průběhu září bylo ale tragické číslo vyšší. Od letošního ledna do konce září zemřelo při nehodách 405 lidí a 1599 bylo těžce zraněno.

Související obsah

“Přestože se nedaří v posledních 2 letech snížit počet fatálních následků dopravních nehod, významně se v letošním roce snížil počet těžce zraněných osob,“ říká Tomáš Neřold, vedoucí Samostatného oddělení Besip Ministerstva dopravy.

Počet mrtvých je 3. nejnižší v historii (po letech 2016 a 2017) a počet těžce zraněných je ne historickém minimu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události