Dálnice D11

S dálnicí nás předbíhají i Poláci. Když Česko nezrychlí, hrozí komplikace

S dálnicí nás předbíhají i Poláci. Když Česko nezrychlí, hrozí komplikace
Zdroj: Profimedia

Dálniční síť se v Česku rozšiřuje jen velmi pomalu. Důkazem je i dálnice D11 od Hradce Králové směrem k hranici s Polskem. Ministr Karel Havlíček připouští: Když nezrychlíme, vzniknou na hranicích dopravní komplikace. Poláci jsou totiž výrazně rychlejší.

Poláci budou mít dálnici k hranicím s Českem mezi lety 2023 - 2024. Česká strana je zatím výrazně pomalejší. Dálniční úsek mezi Jaroměří-Trutnovem a státní hranicí má být podle současných plánů hotový o tři roky později, tedy v letech  2026-2027. Nejdřív.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který je od ledna také ministrem dopravy varuje: “Musíme zrychlit přípravu dokončení celé D11, jinak vzniknou dopravní komplikace.”

Zatímco mezi Hradcem Králové a Jaroměří je ve výstavbě 22,4 kilometrů dálnice D11 směrem k Polsku, zbývajících 40,8 kilometrů mezi Jaroměří-Trutnovem a státní hranicí vázne kvůli zdlouhavé přípravě.

Související obsah

”Potřebujeme zkrátit přípravu, zrychlit výkupy pozemků a postavit alespoň úsek Trutnov – státní hranice o několik let dříve. Pokud budou do tří let Poláci na česko-polské hranici, vzniknou dopravní komplikace. Proto musíme co nejdříve schválit v tomto roce takzvaný zákon o liniových stavbách a vyřešit možnosti zkrácení celé stavby a přiblížit termíny otevření české i polské dálnice,“ řekl ministr Karel Havlíček po čtvrtečním jednání se svým polským protějškem Andrzejem Adamczykem.

Související obsah

Havlíček na ministerstvu dopravy ustaví interní pracovní tým. V Poslanecké sněmovně pak vznikne další tým napříč politickým spektrem pod vedením poslance Martina Kolovratníka. inspiraci pro urychlení dálničních staveb má hledat právě v Polsku…

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události