Domácí

Bič na neplatiče pokut! Policisté jim budou moci sebrat registrační značku

Policisté a celníci by mohli mít novou páku na piráty silnic. Podle návrhu ministerstev financí a vnitra mají získat právo na to, aby chtěli po řidiči při kontrole zaplacení neuhrazených pokut. Kdyby to řidič odmítl, mohli by mu odebrat registrační značku nebo nasadit botičku. Každá druhá pokuta totiž zůstává nezaplacená.

Opakovaná jízda pod vlivem alkoholu, překročení rychlosti nebo nedodržení povinných přestávek u profesionálů. Řidiče, kteří se vyhýbají placení pokut za takové přestupky, by mohla policie trestat mnohem přísněji. "Policista, když by zastavil vozidlo a zjistil by, že má nezaplacené pokuty, tak by ho vyzval, ať ty pokuty zaplatí," vysvětlil mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Pokud by řidič na místě nezaplatil, policie by mohla vozidlu na kolo nasadit takzvanou botičku nebo odebrat SPZ. Týkalo by se to i nezaplaceného parkování ve městech. Za jízdu bez SPZ by pak řidič riskoval až roční zákaz řízení. Policisté by prý ale hodnotili případ od případu, například podle počtu nezaplacených pokut.

"Ten návrh cílí na notorické neplatiče, kteří mají trvalé problémy se zákonem, a měl by mířit na ty, kteří neplatí za závažné přestupky," řekl poslanec Martin Kolovratník (ANO).

Související obsah

Problém s vymahatelností mají i obecní úřady. Ty mají vlastní evidenci a lidé jim dluží na přestupcích stovky milionů korun.

Aby to celé bylo možné zavést do praxe, upravit se nejspíš bude muset i systém evidence přestupků. Ten pro pokuty uložené policií a nezaplacené na místě totiž spravují celníci a policisté do něj nemají přístup. Nový zákon by mohl usnadnit obcím vymáhat pokuty také od cizinců.

Jan Socha, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události