Ekonomika

Benzín a nafta v Česku zatím zlevňují, už brzy se to ale může změnit!

Ceny pohonných hmot u nás dál klesají. Jen za poslední týden to bylo v průměru o desetník na litr. Trend by se ale mohl změnit po čtvrtečním zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Ceny pohonných hmot klesají už od poloviny ledna letošního roku. U benzínu se od té doby ceny snížily o zhruba devadesát haléřů za litr, u nafty je rozdíl více než koruna. Natural je teď nejlevnější od loňského dubna, nafta stojí nejméně za poslední rok.

Momentálně je nejlevnější benzín na jihu Čech, kde tankují řidiči o korunu levněji než na Vysočině nebo v Praze. Tam je nejdražší nafta. Motoristy vyjde na 31,65 korun za litr. Naopak v Jihočeském kraji stojí nafta 30,66 korun.


Cena pohonných hmot klesá zřejmě kvůli globálnímu rozšíření koronaviru. Pokles cen nejvíce pociťují těžaři ze Spojených států, kterým se prý přestává těžba ropy vyplácet.

Související obsah

Změnit by se to mohlo po čtvrtečním zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu ve Vídni. Pokud by se totiž shodli na omezení těžby, pomohli by tím právě těžařům.

Snížit produkci ropy chce údajně Saúdská Arábie, která by měla mít rozhodující slovo. Ceny by se tak podle ekonomů opět začaly zvyšovat i přesto, že by se kvůli koronaviru dál snižovala poptávka.

pez, Barbora Slavíková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události