Koronavirus

Kamioňáci nechtějí jezdit do Itálie kvůli nákaze. Doprava se zpožďuje

Šíření koronaviru na severu Itálie řeší také kamionoví přepravci. Někteří do nejpostiženějších oblastí dokonce přestali úplně jezdit. Jiní vybavují řidiče ochrannými rouškami a dezinfekcí. Kvůli nákaze v Číně nabírají zase zpoždění lodě s kontejnery, kterých je teď podle dopravců v Evropě nedostatek.

Do Itálie jezdí týdně až několik stovek českých kamionů. A dopravci přijímají první opatření. "Některé oblasti vynecháváme. Musíme jezdit, kdybychom to všichni zastavili, tak se zastaví hospodářství celé Unie a pak celého světa," vyjevil svůj náhled na problematiku majitel přepravní společnosti Pavel Čadek.

"Zatím tam jezdíme dál, řidiči mají roušky, mají dezinfekci a jiné opatření nejsme schopni přijmout," řekl ředitel přepravní společnosti Pavel Helcl.


Někteří řidiči kamionů mají obavy z nákazy a odmítají do rizikových oblastí v Itálii jezdit. Vývoj situace v zemi dopravci denně sledují. Pokud by nemoc začala šoféry výrazně ohrožovat, nevylučují, že by museli cesty do postižených oblastí výrazně omezit nebo zastavit úplně.

Související obsah

Na české dopravce už ale dopadá také šíření nemoci Covid-19 v Číně. Zpoždění kvůli tomu nabírá lodní doprava a v Evropě chybí přepravní kontejnery. "Zpoždění je zhruba šest až osm týdnů, než lodě z Číny doplují. Projevuje se to akutním nedostatkem kontejnerů," přiblížil mluvčí sdružení dopravců ČESMAD BOHEMIA Martin Felix.

Podle dopravců může mít další zpožďování přepravy výrazný dopad na českou ekonomiku. Problém může nastat například u elektroniky a dalšího zboží, které se vyrábí v Číně.
 

Vladimír Hoť, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události