Prodej aut

Trh v době pandemie: Proč je teď extrémně výhodné koupit si auto?

Trh v době pandemie: Proč je teď extrémně výhodné koupit si auto?
Zdroj: Profimedia

Koupit si ojeté auto je i v době státem nařízené karantény kvůli koronaviru stále možné a dokonce i extrémně výhodné.

Kdo si plánoval v nejbližších měsících pořídit ojeté auto, měl by zbystřit, prodejci totiž jsou kvůli sníženému zájmu více ochotni vyjít zákazníkovi vstříc a poskytnout mu dobrou cenu.

Výrazné slevy

Autobazary nabízejí možnost zakoupení vozů online, což pro kupujícího znamená, že mu mohou vybraný vůz dovézt například před dům k testovací jízdě a k převzetí. Vydesinfikovaný vůz na místo přistaví prodejce vybavený ochrannými pomůckami.

”Podle našich informací přistupují nyní prodejci kvůli malému odbytu na velké slevy,“ říká Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která je leaderem v prověřování původu a historie ojetých vozidel a pomáhá s jejich bezpečným nákupem.

Související obsah

Rekordní slevy potvrzuje i největší prodejce ojetých aut ve střední a východní Evropě Aures Holdings, která provozuje síť autobazarů AAA Auto. "Poskytované slevy, zatím nejvyšší v naší historii, cílené na radikální snížení zásob našich vozů v rámci krizového plánu managementu, se samozřejmě vztahují na všechny,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva společnosti.

Autobazary se po vládou nařízeném uzavření poboček soustředí zejména na prodej vozů prostřednictvím webu a call center. "Na webu vidíme nárůst hledání, a to zejména u levnějších vozů. Lidé vědí, že individuální cestování vlastním vozem namísto veřejné dopravy je v době různých epidemií jedním z nejúčinnějších opatření, která pomáhají se nákaze vyhnout. Lidé se rychle učí kupovat auta on-line s dovozem domů," popsala Topolová.

Vrácení vozu

Díky tomu, že se jedná o online prodej, měl by mít zákazník navíc 14denní lhůtu na vrácení vozu, nesmí ho však výrazně používat či dokonce poškodit.

Nejlepší výběr

Kromě nižší ceny je nyní výhodou i to, že je z čeho vybírat. Tím, že v posledních týdnech prodej vozů významně poklesl, je na trhu poměrně velká nabídka ojetých aut.

”Kvůli sníženému množství dovezených aut v příštích měsících navíc nelze očekávat, že ceny oproti současnému stavu ještě spadnou, a navíc nebude tolik z čeho vybírat. Pokud někdo plánuje nákup ojetého vozu, tak výhodné podmínky, jaké může nyní získat, v budoucnu asi stěží dostane,“ dodává Martin Pajer z Cebia.

Související obsah

Během dvou týdnů, kdy se z nařízení vlády a ministerstva zdravotnictví nesmějí prodávat v provozovnách autobazarů ojeté vozy, se v síti AAA Auto podařilo prostřednictvím on-line prodeje doručit zákazníkům 700 vozů.

"Po přepočtu na měsíc jsme tedy na zhruba pětině výkonu, navíc za cenu drastického a plošného snížení cen vozů, které potřebujeme v maximální možné míře vyprodat. Vozy prodáváme bez marže, v řadě případů jsme šli dolů dokonce ještě pod nákupní cenu. Hodnota vozů je už prostě dnes někde úplně jinde, než když jsme je nakupovali,“ doplnila Karolína Topolová.

Nabídka bude slabší

Vzhledem k tomu, že při podobném tempu se brzy zásoby nejprodávanějších aut začnou rychle snižovat, začal největší tuzemský prodejce jako první na trhu i s výkupem, který může rovněž fungovat bez poboček, prostřednictvím mobilních výkupčích. Komunikace probíhá přes call centrum, před dům zákazníka následně dorazí výkupčí vybavený ochrannými prostředky.

"Mnoho zákazníků nás také oslovuje kvůli výměně svého staršího vozu za novější, protože chtějí využít enormního poklesu cen u nabízených aut. Také není možné si kupovat ojetiny z dovozu, protože s nimi není možné překračovat hranice a zahraniční prodejci jsou rovněž v karanténě,“ vysvětlila Topolová. "Je ovšem nutné počítat s tím, že z důvodu poklesu prodejních cen ojetých automobilů na celém trhu se tento pokles nyní promítá i do cen na výkupu. Auta už prostě nemají stejnou hodnotu jako před vypuknutím pandemie,“ zdůraznila.

Po skončení vládních opatření lze podle AAA Auto čekat zcela zásadní dopad na trh automobilů: kvůli omezení výroby bude nedostatek nových aut a budou na ně dlouhé čekací lhůty, zatímco ojetiny bude možné pořídit rychle. "Trh ojetých aut pak bude po určitou dobu prakticky jediným zdrojem pro okamžitý nákup vozu,“ míní Topolová.

Ojetá auta se i v těchto dnech mohou přeprodávat také mezi fyzickými osobami. Koupit auto přes internet tedy může být nyní výhodné, je však potřeba prověřit si jeho historii, aby měl kupující skutečnou představu o tom, jaký vůz kupuje.

Pozor na podvody

V blízké době lze navíc očekávat, že se kvůli sníženému zájmu o ojetá auta začnou ve větší míře než dosud objevovat na trhu nekalé praktiky, které umožňují prodávajícím na vozech více vydělat, ať už se jedná o stáčení tachometrů, nelegální předělávání vozů a pozměňování jejich identity, zatajování havárií či omlazování uváděním jiného roku výroby.

Související obsah

Prověřit historii vozu lze i nyní jednoduše online. Například služby společnosti Cebia fungují bez omezení. Podle identifikačního čísla vozidla VIN se zájemce pak dozví, zda nemá auto stočený tachometr, zda nebylo havarované, jak bylo servisované, jaký je skutečný rok jeho výroby a skutečná výbava, zda není evidované jako odcizené, zda není zatížené leasingem či spotřebitelským úvěrem nebo například z jaké země pochází. Lze tedy odhalit i falešný původ a v řadě případů i to, že auto bylo nelegálně předělané.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Prodej aut

Důležité Události