Prodej aut

Škodovka řekla, které barvy jsou nejoblíbenější na nových autech

Šedá barva je v kurzu. V Evropě se šedá auta prodávají nejvíc, šedá tak v žebříčku oblíbených barev poprvé předstihla bílou. Jak je to u české značky Škoda a jejich nejnovějších modelů?

Celosvětově se pořád nejlépe prodávají bílá auta. Pořídit se dají bez příplatku za speciální lak, ideálně se na ně lepí všemožná loga, takže jsou nejčastější ve firemních flotilách. Celosvětově je bílá s 38 procenty i nadále vůbec nejžádanější barvou automobilů, v Asii představují automobily s bílým lakem dokonce 49 procent všech prodaných vozů.

V Evropě se ale trend trochu změnil - podle globální studie nejoblíbenějších barev automobilů, kterou od roku 1953 vypracovává výrobce laků Axalta, evropané poprvé v historii dali přednost šedým autům. Šedých vozů se v Evropě prodalo 24 %, bílá dosáhla podílu 23 procent a byla tak odsunuta na druhé místo.

”Barvou může každý zákazník svému vozu dodat specifický charakter a vytvořit si k němu bližší vztah. To souvisí s osobním cítěním, ale i s obecnými regionálními preferencemi. Vkus zákazníků v Evropě a v Asii, ale i v jednotlivých zemích, se od sebe velice liší,“ říká Carola Maria Kertzscher, koordinátorka barev a materiálů v oddělení Škoda Design.

Související obsah

Šedá barva patří mezi nejoblíbenější i u zákazníků tuzemské značky Škoda. Jaké barvy volili u modelů, které přišly na trh v roce 2019?

Scala = závodní modrá

U zákazníků, kteří si pořídili kompaktní hatchback Scala je favoritem sportovní modrá metalíza s označením Race. Celkem 17,4 % všech vozů Škoda Scala vyrobených v roce 2019 bylo lakováno v tomto odstínu.

Na druhém místě byl metalický odstín šedá Quarz s 15,5 % a třetí metalický odstín černá Magic se 14,7 %. Pro jeden z deseti metalických laků se rozhodlo 74,6 % zákazníků modelu Scala a 25,4 % zákazníků se rozhodlo pro jednu ze čtyř nemetalických barev.

Pokud se ale sečtou všechny odstíny od jedné barvy v nabídce Škodovky, vede u Scaly bílá - dva nabízené bílé odstíny se s celkem 22 % umístily těsně před třemi modrými odstíny v nabídce s celkovým podílem 21,4 % a před šedou s 20,9 procenty.

Kamiq = bílý křemen

U zákazníků, kteří si v roce 2019 objednali Škoda Kamiq už byly v kurzu spíš šedé odstíny. Městské SUV tak kopírovalo trend celého evropského trhu.

Šedá je vůbec nejoblíbenějším odstínem modelové řady Kamiq. Nejčastější je šedá metalíza Quartz (16,1 %), když připočítáme nemetalický šedý lak Steel (6,5 %), tak v šedé barvě vyjelo 22,6 % Kamiqů. Bílých bylo celkem 20,6 %

Oblíbená je i černá Magic s perleťovým efektem (13,6 %). Celkový podíl vozů Škoda Kamiq s metalickým lakem činil 78,2 procenta.

“Obecně rozlišujeme mezi nemetalickými barvami s vrstvou vrchního laku, tvořenou barevnými pigmenty, a metalízami, do kterých byly navíc ještě přimíchány látky, způsobující metalický efekt. Jsou to například částice hliníku, které odráží dopadající světlo a lak se proto leskne. Laky s perleťovým efektem mají měkčí odlesky než metalízy, jako efektní pigment se v nich používá například slída nebo umělé efektové částice. Pokud se navíc použiji i částice jiné barvy, barva laku se v dopadajícím světle mění. V závislosti na úhlu pohledu se mění také světlost barvy, která je navíc zářivější než u jiných typů laku,ů popisuje Maria Kertzscher.

Nenápadné odstíny nebo výrazné barvy?

Celkově trhu dominují méně nápadné odstíny automobilových laků. Zhruba 80 procent všech vozů na světě sjíždí z linky v bílé, šedé a stříbrné barvě.

Někteří zákazníci se ale nebojí výraznějších odstínů. Například zářivě červené. Prémiový metalický odstín červená Velvet byl v roce 2019 u modelu Kamiq pátý nejoblíbenější (9,1 %), u modelu Scala se pro výraznou červenou rozhodlo 3,6 procenta zákazníků.

Škodovka lakuje své modely i v zeleném odstínu Rallye, který je poctou úspěchům značky v mezinárodních automobilových soutěžích. Oblíbenější je u řidičů Scaly než u majitelů Kamiqů.

U nejprodávanějšího Renaultu v Česku i v Evropě - nejnovější generace modelu Clio - zase zákazníci vůbec nejčastěji volí výrazně oranžový lak v barvě Valencia Orange (více než 30 % prodejů), velké popularitě se těší i červená Flamme (15 % prodejů) nebo modrá Iron známá z verzí R.S. Line (přes 10 %).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události