Psychologie

Jste nudní, vzteklí, nebo vysmátí? To všechno prozradí barva auta

Stejně jako velikost auta i barva mže ledacos prozradit o jeho majiteli. Podle psychologů totiž obliba barev a podvědomý výběr odráží osobnost člověka.

Průmyslník Henry Ford před více než sto lety kdysi s nadsázkou vzkázal zákazníkům, že si mohou vybrat jakoukoliv barvu auta, jestliže to bude černá. Jeho model T se totiž v té době v žádné jiné barvě nevyráběl.

Teď je volba téměř neomezená. A černá auta dávno nevládnou. Místo toho převzala žezlo nejrozšířenější barvy bílá. Po celém světě se prodalo ze všech nových aut skoro 40 % v bílé barvě, u nás to bylo necelých 30 %.

Více o oblíbenosti barev v loňském roce čtěte zde.

Psychologové tvrdí, že výběr barvy vozu odráží naší osobnost. A co tedy barva auta prozrazuje o životě jeho majitele?

Tady je deset příkladů podle Angely Wright, vystudované expertky na psychologii barev, která mimo jiné radí i společnosti Ford.

BÍLÁ (39 % vloni prodaných aut)

Majitelé bílých vozů jsou nároční a těžko je něco potěší a uspokojí. Mají rádi, když je všechno čisté a na svém místě. Neprojevují emoce. Člověk, který si vybere bílé auto kolem sebe často vytváří bariéru a do okolí vysílá zprávu: Moc se ke mě nepřibližujte. Bílé auto může podle psycholožky také znamenat, že se jeho majitel snaží skrýt svou skutečnou osobnost.

ČERNÁ (16 %)

Černá je barvou síly a také indikátorem stylu a elegance. "Pokud řídíte černé auto, lidé vás obvykle berou vážně. Majitel černého auta není emocionální, ale je velmi rozumný. Lidé s černými auty se nesnaží na nikoho zapůsobit. Černá také symbolizuje ochranu a evokuje pocit bezpečí,“ říká psycholožka.

Související obsah

ŠEDÁ (11 %)

Šedá auta si vybírají opatrní lidé, kteří se raději pohybují v pozadí a neradi se někam cpou. Tahle barva zároveň bývá volbou vyspělejších řidičů, kteří si nemusejí nic dokázat. Zároveň je to barva depresivní a ponurá, obzvlášť tmavší odstíny tak mohou lákat ne moc pozitivní osobnosti.

STŘÍBRNÁ (11 %)

Majitelé takových aut bývají elegantní, moderní a klidní a sebevědomí, kteří tíhnou k luxusu, ale nestaví ho na odiv za každou cenu. Stříbrnou často volí lidé, kteří tíhnou k šedé, ale nakonec se rozhodnou trochu odlišit. Mají tak o něco víc jiskry, jsou zábavnější, ale extroverti to nejsou. Podle psycholožky to bývají obyčejní lidé, kteří chtějí mít v životě trochu vzruchu, ale zase ne moc.

MODRÁ (7 %)

Řidiči těchto aut jsou údajně spolehliví a důvěryhodní. Modrá evokuje moře nebo jasné nebe a zřejmě proto má tuhle barvu skoro každý rád. Auto téhle barvy říká o svém majiteli, že je klidný a velmi obezřetný vůči okolí a odolný vůči hysterii. Modrá se hodí k intelektuálům, kteří rádi o věcech přemýšlejí.

ČERVENÁ (6 %)

Červená auta rozhodně nejsou pro plaché stydlivky. Vybírají si je lidé, kteří jsou okázalí, mají chuť na život a chtějí se vymanit z davu. Červená je stimulující barva, která zvyšuje krevní tlak. Bývá spojená s vzrušením, ale také s agresivitou a nespokojeností. Je to mužská barva a zároveň výraz fyzické síly. Často ji tak volí lidé, kteří rádi šéfují. A nejen v práci.

BÉŽOVÁ (5 %)

Béžová a jiné variace na hnědou nebo bronzovou prozrazuje o majiteli takového auta, že je šetrný a rozumný. Dává přednost vozům, které jsou spolehlivé. A spolehlivý bývá i sám. Jen někdy trochu nudný...

Související obsah

ZELENÁ (1 %)

Barva, která je spojená s přírodou. Majitelé takových aut bývají vyvážené osobnosti. Jsou tradiční a moc se nestarají o módní výstřelky. Zelená je uklidňující barva uprostřed barevného spektra. Lidé, kteří řídí zelené vozy, většinou hledají klidný život.

ŽLUTÁ (pod 1 %)

Majitelé žlutých vozů jsou většinou mladí, když už ne věkem, tak určitě v duši . Mají smysl pro humor. Žlutá je zároveň barva ega, optimismu a sebevědomí. Majitelé takových aut bývají zábavní lidé, kteří chtějí být vidět a je jim fakt jedno, co si myslí ostatní.

ORANŽOVÁ (pod 1 %) Tohle je zřejmě nejzábavnější barva pro auto. Řidiči oranžových aut mají blízko k Slunci, často se smějí a jsou stále pozitivní a hraví.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události