Domácí

Kolony v Česku zmizely, tvoří se ale v Německu! Řidiči mají jasno proč

Situace na dálnicích před hranicemi s Německem se začíná částečně uklidňovat. Od úterka, kdy začalo platit nařízení o evidenci každého, kdo přes hranice projede, byly na přechodech mnohakilometrové kolony. Na D8 měly přes 25 kilometrů. Na české straně se už sice netvoří, ale teď je pro změnu zablokovaný směr z Německa.

Ještě ve středu se kolony kamionů táhly desítky kilometrů daleko. Blokovaly pravý jízdní pruh a často i výjezdy z dálnice. Řidiči osobních aut se kvůli tomu dostávali do problémů, protože sjet nebo najet na dálnici šlo jen s velkým rizikem.

Ve čtvrtek už byla situace diametrálně odlišná. Kolony zmizely, polevil největší nápor přijíždějících řidičů a policie zbytek kamionů přesměrovala na jiné hraniční přejezdy.

"Posílili jsme výkon služby na hraničním přechodu Krásný les i na Hoře svatého Šebestiána. Zdvojnásobili jsme počet sloužících policistů," popsala policejní mluvčí Jana Slámová.

Kolony teď ale vznikají na německé straně a dosahují, podobně jako v předchozích dnech u nás, desítek kilometrů. Jde hlavně o kamiony, které se po vyložení nákladu v Německu vracejí do Česka nebo jiných zemí.

Související obsah

Podle řidičů se kolony tvoří kvůli zdlouhavému zapisování údajů do evidence toho, kdo a na jak dlouho vycestoval. "Jedno auto mezi pěti až deseti minutami. Teď po mně chtějí řidičák, občanku, techničák od auta, což jsem nepochopil, a pracovní smlouvu a ten formulář o mezinárodní přepravě," vypočítal řidič kamionu Josef Pech.

Evidenci od úterka zavedla česká vláda a naštvala tím německého ministra dopravy. Tomu vadí, že si každá země tvoří pravidla podle svého a chybí společný postup na úrovni Evropské unie.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události