Hradec Králové

Příroda, nebo plynulejší doprava? Lidé bojují proti nové silnici v Hradci

Už čtyři a půl tisíce lidí se podepsalo pod petici proti výstavbě silnice v přírodní památce v Hradci Králové. Podle organizátorů by mohla zahynout řada kriticky ohrožených druhů. Město by chtělo komunikací odlehčit hlavním tahům.

Tisíce lidí v Hradci Králové bojují proti chystané stavbě nové silnice protínající přírodní památku Na Plachtě. "Je to lokalita, která dělá plíce tomu městu," vysvětlují. "Bych byla nerada, kdyby tady byla silnice," uvedla v anketě TV Nova jedna z obyvatelek.

Primátor Alexandr Hrabálek (ODS) ale s jejich argumenty nesouhlasí. "Celá petice vznikla na základě mylných údajů. Nezakládají se na pravdě," tvrdí.

V lokalitě žije osm kriticky ohrožených druhů – třeba vzácní čolci, modrásci či vážky. A podle člena petičního výboru Adama Milera jsou ohrožena i hnízdiště netopýrů.

Související obsah

Odborníci na zhruba čtyřiceti hektarech udržují život netradičními metodami. Před časem tam pustili tanky, ty cíleně rozrušily půdu a zvířatům paradoxně zlepšily podmínky.

Silnice by měla vést podle průmyslové zóny. Odpůrci se brání i takzvanému světelnému znečištění. Světla by podle nich ohrozila populaci hmyzu.

Lidé si navíc myslí, že by nakonec nemuselo zůstat jen u silnice. Bojí se případné průmyslové výstavby, která by z přírody ukrojila další část.

Město si proto objednalo novou studii. V lokalitě Na Plachtě odborníci položili plachty a vytvořili prostředí, které prý ve velkém přiláká hmyz. Test má ukázat, kolik vzácných druhů se na několika vybraných místech nakonec sejde.

Primátor připustil, že pokud ohroženého hmyzu bude dost, od stavby by upustil. "Budu se řídit objektivním hodnocením," vzkázal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události