Zelená karta

Zelená karta změní barvu. Bude třeba nový doklad k povinnému ručení?

Zelená karta změní barvu. Bude třeba nový doklad k povinnému ručení?
Zdroj: Mediafax

Řidiče čeká od 1. července změna - končí dlouhá éra takzvaných zelených karet, které prokazují, že má řidič pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinné ručení). Od začátku letních prázdnin už budou moci pojišťovny podle evropské mezinárodní shody států "zelenokaretního" systému tento dokument vydávat vytištěný na bílém papíře.

Barva takzvané zelené karty se změní na bílou, pojišťovny v celé Evropě ji od července nemusí vydávat na zeleném papíře.

Dosud řidičům hrozila v některých státech Evropy pokuta v případě, že si vytiskli potvrzení na jiný než zelený papír. Příliš horliví policisté nebo úřady v některých zemích občas dělaly potíže i za špatný odstín "zelené karty". Takové problémy by teď už nastávat neměly.

"Rozhodnutá mezinárodní změna, kterou jsme dlouhodobě aktivně podporovali, je vítaným zjednodušením zavedeného systému," říká Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů (ČKP). "Do budoucna tento systém směřuje k digitalizaci či úplnému zrušení zelených karet, naším cílem je situace, kdy řidiči nebudou muset vozit vůbec tištěný dokument a policista si při kontrole najde potřebné údaje v digitální databázi," dodává.

Související obsah

Podívejte se na nejčastější otázky řidičů spojené s červencovou změnou. Odpovědi poskytla Česká kancelář pojistitelů:

Mohu používat starou zelenou kartu, která má ještě platný datum?

Původní zelené karty klasicky dojedou svou vyznačenou platnost a pak pojišťovna už řidiči vystaví černobílou. Zelené karty se vystavují standardně na jeden rok. Pojišťovny budou postupně ještě rok, tedy do 30. června 2021, moci tisknout dokument na předtištěné zelené karty, jejichž zásoby odhadují na několik málo měsíců, poté budou již vydávat dokument na bílém papíře podle evropské dohody. Určitou dobu budou mezi řidiči tedy kolovat obě varianty.

Nebudou policisté v zahraničí pokutovat za bílý dokument?

Změna barvy vzešla z evropské mezinárodní dohody. Jedná se o další možnost, nikoli povinnost. Některé země si ponechávají zelenou barvu karty, některé přechází na bílou, ale všechny státy respektují, že od července budou motoristé po Evropě prokazovat pojištění bílou i zelenou verzí karty.

Bude se dokumentu o povinném ručení dál říkat "zelená karta"?

V České republice zatím název "zelená karta" zůstává nezměněný, je tak uváděn i ve znění zákona č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Jakmile to bude možné, název se v zákoně změní. Na jakou variantu to bude, zatím není rozhodnuto.

Má změna souvislost s možností zasílání karty elektronicky?

Možnost zaslat motoristům zelenou kartu elektronicky mají pojišťovny již nyní, a to ve formátu PDF připravenou přímo k tisku na domácí tiskárně. Tento postup ČKP umožnila pojišťovnám již dříve v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem. Přechod na bílou verzi umožní tisk i těm motoristům, kteří nemají barevnou tiskárnu. Podstatné je, zda mají pojišťovny na klienta elektronický kontakt (např. emailovou adresu) a jsou s ním předem dohodnuté, že si přeje dokument zaslat tímto způsobem. Možnost vyzvednout si zelenou kartu na pobočce pojišťovny či doručit ji klasicky poštou samozřejmě zůstává i nadále.

Zelená karta je v Evropě mezinárodně uznávaný doklad o existenci pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Karta jednak umožní prokázat, že řidič příslušného vozidla má v pořádku pojištění odpovědnosti, jednak umožní vstup a provoz vozidla na území cizího státu bez nutnosti uhradit finanční částky jinak požadované tamními orgány za tzv. hraniční pojištění.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zelená karta

Důležité Události