Hraniční přechod

Pravidla na hranicích: Auta projedou, ale pořád hrozí milionová pokuta!

Po bezmála třech měsících se otevřely české hraniční přechody do některých zemí. Odborníci ÚAMK ale upozorňují řidiče, že stále musí dodržovat pravidla, jinak jim hrozí pokuta až milion korun. Jaký režim na otevřených hranicích teď platí?

Česko po necelých třech měsících znovu otevřelo všechny hraniční přechody s Rakouskem a Německem. Zároveň skončily stálé kontroly všech cestujících, kteří chtěli hranice překročit. Pro vycestování ale stále platí určitá omezení - lidé, kteří se vracejí do ČR musí předložit negativní test na koronavirus nebo podstoupit 14denní karanténu.

I to se má zřejmě 8. června změnit. Nicméně je třeba dodržovat pravidla, která přehledně sestavili odborníci ÚAMK:


Otevření hraničních přechodů

Překračovat hranice do Rakouska či Německa na stanovených místech bude nyní možné bez časového omezení. Nadále ale bude podle ministerstva vnitra povinné dokládat při návratu do Česka negativní test na covid-19.

Související obsah

"Neznamená to, že by došlo k turistickému otevření hranic, že by lidé mohli cestovat ven za turismem, to zatím nedoporučujeme," říká zároveň policejní mluvčí Milan Bajcura.

Zároveň zůstává v platnosti opatření neumožňující vstup cizincům do Česka za účelem turistiky.

Za překročení vnitřní hranice mimo místo určené k překračování vnitřních hranic nebo úmyslné vyhnutí se kontrole hrozí pokuta až 50.000 korun. Za nedodržení opatření ministerstva zdravotnictví, například nedodržení podmínky předložit negativní test, nedodržení karantény nebo nezákonný vstup na území, je možné uložit pokutu až milion korun.

Občané EU mohou do Česka na 72 hodin

Vláda také rozhodla, že občané Evropské unie a cizinci, kteří mají přiznané postavení dlouhodobě pobývajícího rezidenta v jiném státě EU, nově mohou maximálně na dobu 72 hodin vstoupit na území Česka.

Také oni ale musejí mít negativní test na koronavirus a přicestovat za účelem ekonomické činnosti nebo návštěvy lidí, k nimž mají prokazatelnou rodinnou vazbu, včetně trvalého partnerského vztahu.

Musejí také zároveň doložit adresu, na které se budou zdržovat.

Slovensko a Maďarsko na 48 h

Od středy 27. 5. je opět možný volný pohyb osob mezi Českou republikou, Slovenskem a Maďarskem s tím, že návrat do domovské země je nutný do 48 hodin.

Související obsah

Při překročení této lhůty by se lidé museli i nadále prokazovat negativním testem na koronavirus, případně podstoupit karanténu.

Aktuálně se řeší některé detaily se slovenskou stranou, včetně toho, jak bude lhůta kontrolována. Na české straně jsou od pondělí kontroly namátkové, a to by mělo platit i v tomto případě. Očekává se, že kontroly budou probíhat hlavně na slovenské straně.

Bratislava už minulý týden umožnila obyvatelům země pod Tatrami vycestovat na 24 hodin do osmi evropských států, včetně Česka, Rakouska a Maďarska, aniž by po návratu na Slovensko museli nastoupit do karantény nebo předkládat potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus.

Bez testů po 8. červnu?

Další uvolnění hraničního režimu má nastat 8. června, kdy zřejmě Česko upustí od testů na covid-19 u lidí, kteří se budou vracet ze států, jež už budou z epidemiologického hlediska nerizikové. Mezi takové by podle všeho patřily: například Rakousko, Slovensko či Chorvatsko. Ministr zahraničí Tomáš Petříček později hovořil také o Řecku a Bulharsku.


Znovuotevření letišť

Kromě silničních a železničních hraničních přechodů se v Česku otevírají také další mezinárodní letiště. Pro lety v rámci schengenském prostoru budou moci lidé od úterý nově využít letiště v Brně-Tuřanech, Karlových Varech, Ostravě-Mošnově, Pardubicích a Praze-Kbelích. Dosud byla pro mezinárodní lety otevřena pouze pražská Ruzyně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události