Ceny pohonných hmot

Řidiče čeká nejlevnější léto za 20 let, cesta do Chorvatska hodně zlevní

Řidiče čeká nejlevnější léto za 20 let, cesta do Chorvatska hodně zlevní
Zdroj: Profimedia

I když benzín a nafta v posledních týdnech mírně zdražily, čeká podle ekonomů řidiče velmi levné léto. Na vině je strach z nové vlny nákazy, který drží dole ceny ropy. Projeví se to třeba při cestách na dovolenou k moři. Při cestách do Chorvatska by mohli ušetřit téměř tisíc korun.

Benzín a nafta sice v minulém týdnu pokračovaly ve zdražování, i tak řidiči platí oproti loňskému roku za litr nafty o 6 korun méně a za litr Naturalu 95 dokonce o 6,6 Kč méně. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která průměrné ceny pohonných hmot v Česku sleduje. Aktuální průměrná cena naturalu je 26,73 Kč, nafty pak 26,43 Kč.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy se motoristé dalšího výrazného zdražení v nejbližší době bát nemusí. Proti tomu mluví pohyb cen ropy a kurz koruny vůči americkému dolaru. Ropa sice v červnu zdražila, v posledním týdnu ale pohyb cen směr nahoru ustal. Obchodníci s ropou se totiž bojí možné nové vlny nákazy.

Související obsah

A to zejména v souvislosti s Čínou, kde se objevilo nové ohnisko v Pekingu, vláda obnovila některá karanténní opatření, a hlavně byla omezena letecká doprava. Koruna navíc v červnu posilovala vůči dolaru, čímž vyvážila částečně zdražování ropy.

Podle Kovandy tak zdražení pohonných hmot v uplynulých dnech vedlo hlavně ke zvýšení marží čerpadlářům, kteří tak mají kompenzovat ztráty způsobené omezením poptávky během koronavirové krize.

"Silný konkurenční tlak, jemuž tuzemští čerpadláři čelí, jim nedovolí dále svoji marži takto markantně navyšovat, takže pokud nedojde k obnovení cenového růstu ropy, do konce června zdražování pohonných hmot ustane," věří Kovanda.

Související obsah

Benzín a nafta by podle něj měly nadále stát 26–27 korun za litr a to i během prázdnin. Řidiči tak budou tankovat levněji, než během hospodářské krize před jedenácti lety. A pocítí to třeba ti, kteří se vydají autem na dovolenou k moři. Na jih od našich hranic jsou tradičně pohonné hmoty dražší než v tuzemsku, ale i tam jsou oproti loňsku výrazně levnější.

"Cesta automobilem do Chorvatska vyjde letos v létě o zhruba 400 korun levněji než v létě před rokem, cestuje-li motorista ve vozu s benzínovým pohonem a se spotřebou kolem pěti litrů na sto kilometrů. Na cestě z Chorvatska zpět do ČR ušetří oproti loňsku zhruba 500 korun,“ upozorňuje Kovanda.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události