řidičský průkaz

Řidičák si letos musí vyměnit 850 tisíc Čechů. Jinak hrozí pokuta

Letos si o výměnu řidičského průkazu bude muset zažádat přes 850 tisíc lidí. Nejvíce těchto řidičů je z Prahy, středních Čech a Jihomoravského kraje. Kvůli pandemii koronaviru se ale některým automaticky prodloužila platnost řidičáků o dalších 7 měsíců.

I přes prodlouženou lhůtu ale letos skončí platnost řidičského oprávnění 850 tisícům lidí. I když zbývá většině z nich ještě šest měsíců, podle ministerstva dopravy je nejvyšší čas, aby výměnu stihli všichni v klidu, včas a bez front na úřadech.

Platnost řidičáků je v Česku 10 let, málokdo si to ale hlídá. Do konce června si mělo vyměnit doklad 200 tisíc lidí, udělala to ale sotva polovina. "Vím, kdy jsem ho dělal, a vím, že 10 let je platnost," říká jeden z oslovených řidičů. "Kdy mi končí, opravdu netuším," odpovídá další. "Sám nevím, ale mám to na té kartičce napsané, tak si to radši zkontroluju," reaguje třetí.

Související obsah

Řidičský průkaz lze vyměnit na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností, a to již tři měsíce před skončením platnosti dokladu. V případě, že lidé budou řídit s propadlým řidičským průkazem riskují pokutu až dva půl tisíce korun. Zatím mají ale výjimku - kvůli pandemii koronaviru se platnost některým dokladům automaticky prodloužila o sedm měsiců. 

Anna Bábovská, tbc, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události