Škoda Auto

Nové vychytávky pro škodovky. Auta z Česka budou zase o něco chytřejší

Nové vychytávky pro škodovky. Auta z Česka budou zase o něco chytřejší
Zdroj: Škoda Auto

Škoda Auto podala v roce 2019 nejvíce patentových přihlášek ze všech firem v Česku. Škodovky tak možná brzy dostanou další výbavičku Simply Clever prvků. Inovace se týkají i výroby.

Skládací koloběžka, "chytré" koberečky, had do kufru nebo osvětlené zámky bezpečnostních pásů. To jsou jen některé z patentů a užitných vzorů, které vloni přihlásila tuzemská automobilka Škoda Auto.

Vedle technických inovací jsou mezi patenty a užitnými vzory i četné Simply Clever prvky:

Praktická koloběžka se podle automobilky ideálně hodí pro první a poslední míli, tedy pro cestu k vozu a od vozu k cíli. Díky patentovanému skládacímu mechanismu ji lze umístit pod podlahu zavazadlového prostoru například do modelů Kamiq nebo Scala.

K chráněným řešením patří i speciální koberce z dutých vláken, které se snadno čistí a nečistoty navíc na nich nejsou moc vidět.

Statut zapsaného užitného vzoru získala Škoda Auto i pro osvětlené zámky bezpečnostních pásů ve voze. Ty umožňují snadné připoutání i pro spolucestující se zrakovým handicapem nebo ulehčují manipulaci s pásy ve tmě.

Mezi chráněná technická řešení patří i takzvaný "had". Jde o inovativní způsob fixace zavazadel nebo nákladu v zavazadlovém prostoru. "Had" má několik kloubů, které umožňují jeho přizpůsobení tvaru předmětu. Díky němu se v zavazadlovém prostoru dají přichytit kufry, krabice nebo tašky s nákupem tak, aby se během jízdy nemohly pohnout a způsobit škody. Dá se snadno složit a suchým zipem připevnit k podlaze kufru. "Jde o jedno z těch řešení, která zákazníci a uživatelé v budoucnu možná najdou ve vozech Škoda," slibuje automobilka.

Škoda Auto vloni podala 94 přihlášek vynálezů a užitných vzorů – to je nejvíce mezi českými firmami, v absolutním pořadí je pak Škodovka na druhém místě za pražským ČVUT. Inovace pocházejí z různých oblastí firmy – většinou je vytvořily týmy z technického vývoje a z výroby. Mnohé z těchto vychytávek pak najdou cestu až do sériových automobilů české značky.

Nová řešení se prosadila také do výroby škodovek. Jedním z nich je kamerový systém, který s vysokou přesností určí polohu karoserie před svařováním. Systém pak zajišťuje rychlejší a efektivnější svařovací proces a snižuje tak mechanické nároky. Polohu hlídají celkem čtyři kamery a umožňují rychlou korekturu trajektorie svařovacího robota.

Škoda Auto přihlašováním patentů a užitných vzorů zejména chrání své duševní vlastnictví, aby nebylo možné jej neoprávněně využívat.

Dlouhou tradici mají ve škodovkách takzvané Simply Clever prvky, některé sice nepatří mezi patentovaná řešení, ale rozhodně mají praktické využití. Patří mezi ně například deštník ve dveřích řidiče, škrabka na led ve víčku palivové nádrže s měřítkem hloubky dezénu pneumatik nebo držák parkovacích lístků na předním A sloupku. Škodovka jako "chytré" řešení nabízí také držák reflexní vesty, gumičku ve výplni dveří, smetáček v odkládací schránce dveří, kryt zavazadlového prostoru za opěrou zadních sedadel či odnímatelnou LED svítilnu v zavazadlovém prostoru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události