Domácí

V Jesenici má vzniknout osmiproudá dálnice. Místní protestují

V Jesenici u Prahy vznikne nejširší úsek dálnice v Čechách. Bude mít osm proudů a měl by propojit Pražský okruh s dálnicí D3. Část u Prahy by se měla začít stavět za čtyři roky. Okruh kolem Jesenice by měl ulehčit jak dopravě v hlavním městě, tak životnímu prostředí.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce úsek Pražského okruhu u Jesenice rozšířit na osmiproudou dálnici. "Půjde o dlouhé nájezdové a sjezdové větvě v místě, kde připojíme D3 a zároveň zde počítáme s výraznými, velkými protihlukovými stěnami," popsal mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Vozovka s osmi proudy a necelými 50 metry šířky zdaleka nedosahuje parametrů největších světových dálnic, přesto zvedla vlnu kritiky.

"My zásadně nesouhlasíme s napojením D3 u nás u Jesenice, protože nám to sem přivede další dopravu a už v této chvíli je tu doprava, která je poměrně neúnosná, ať už hlukově, tak hustotou provozu," uvedl starosta Jesenice Pavel Smutný (za STAN).

Klasický nájezd v podobě nadjezdu by byl podle odborníků nebezpečný, a proto povedou dvě dálnice zhruba dva kilometry souběžně.

Související obsah

V současné době po zmíněném úseku projede zhruba 50 tisíc aut za den, po dokončení dálnice D3 by to mělo být zhruba 70 tisíc. Úsek by se tak měl stát jedním z nejvytíženějších na českých dálnicích.

Stavba by měla začít v roce 2024 a dokončena by měla být o čtyři roky později. Její cena dosáhne téměř miliardy korun.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události