Doprava

Hrůzy na českých silnicích: Nejsme ve válce, vyzývají řidiče silničáři

Letošní letní prázdniny začaly velmi smutně: Na českých silnicích během uplynulého prodlouženého víkendu zemřelo 16 lidí! Dálnice D1 je kompletně rozkopaná, auta víc stojí, než jedou a nervy řidičů jsou vyšponované na maximum. Nejsme ve válce, vyzvali je silničáři a experti na bezpečnost v dopravě.

České silnice zažívají nejtragičtější dny tohoto roku. Bilance je hrozivá: V pátek 6 mrtvých (vůbec nejtragičtější letošní den), v sobotu tři, v neděli pět a v pondělí dva. Dohromady během čtyř dní zemřelo při více než devíti stovkách nehod 16 lidí. A v úterý podle předběžných statistik přibyli další dva mrtví.

Od začátku července tak mají dopravní nehody už 22 obětí a černá bilance českých silnic se rozhodně nezlepšuje.

Související obsah

Policejní hlídky byly o víkendu vidět na řadě míst místech, valný vliv to ale nemělo. Nejčastější příčiny tragických nehod jsou pořád stejné: nepřiměřená rychlost, agresivita, nevěnování se řízení, nebezpečné předjíždění, alkohol i drogy.

Nnaplňují se tak varování, že české silnice se během léta promění v peklo na zemi. Stavební sezóna je na svém vrcholu, aktuálně je ve výstavbě celkem 236,8 kilometrů dálnic a silnic I. třídy, včetně modernizace D1. "Letos je semifinále rekonstrukce, pracujeme na sedmi úsecích, je to největší zatížení D1," upozorňuje opakovaně mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Související obsah

Na rizika spojená s prázdninovým provozem a dopravními omezeními se snaží upozorňovat ministerstvo dopravy i jeho samostatné oddělení Besip. "Letní prázdniny jsou každoročně nejrizikovějším obdobím z pohledu bezpečnosti na silnicích," varuje Besip. A ve výzvách řidičům se pořád dokola skloňuje hlavně ohleduplnost.

Související obsah

Letošní prázdniny jsou specifické také tím, že řada lidí vzdala zahraniční dovolenou a míří do turistických destinací v České republice. "Dá se proto očekávat nadprůměrná koncentrace osobních automobilů, motocyklistů, cyklistů a chodců také na silnicích nižších tříd v turisticky atraktivních lokalitách. Nabádáme proto řidiče v létě ke zvýšení opatrnosti a zodpovědnosti v silničním provozu,“ doplňuje vedoucí Besipu Tomáš Neřold.

Vzhledem k intenzivní výstavbě a opravám silniční sítě se Besip letos zaměřil na prevenci a bezpečnost jízdy v dopravním omezení.

K tomu spustil novou kampaň "Nejsme ve válce, musíme to všichni přežít". Chce řidiče upozornit na ohleduplnost k silničářům, kteří na stavbách pracují. Má k tomu mimo jiné sloužit spot natočený "v zákopech z pohledu vojáka", který můžete vidět v úvodu článku.

"S pokračujícím dějem divák zjistí, že hluk, který slyší, nejsou šrapnely, ale jde o zvuky projíždějících aut. A vojáci jsou vlastně silničáři, kolem kterých projíždí auta ve vysoké rychlosti. Hlavní postava následně diváky upozorní, že tohle není válka, a žádá řidiče, aby byli ohleduplní, protože danou situaci musí všichni (řidiči i pracovníci) přežít," popisuje klip Besip. Spolupracoval na něm se Sdružením pro výstavbu silnic, jež reprezentuje organizace zabývající se stavbou, rekonstrukcemi a údržbou dálnic, silnic nebo mostů.

"O letošních prázdninách bude na silnicích probíhat hodně oprav, do toho stavíme nové dálnice a modernizujeme D1. Apeluji proto na všechny řidiče, abychom byli na cestách po naší zemi opatrní a ohleduplní k těm, kteří na stavbách intenzivně pracují a starají se o technický stav vozovek. Je to důležité, v zúženích se v bezprostřední blízkosti provozu pohybují pracovníci stavebních a údržbových firem a počet evidovaných incidentů se zde v poslední době prudce zvyšuje.“ doplňuje ke kampani ministr dopravy Karel Havlíček. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události