Nehoda

Řidič na D11 rozdráždil své Maserati až příliš. Rozbil ho o svodidla

Řidič na D11 rozdráždil své Maserati až příliš. Rozbil ho o svodidla
Zdroj: Policie ČR

Maserati Ghibli je luxusní sportovně laděný vůz, který budí emoce a vášně - šestiválec pod kapotou provokuje k sešlápnutí plynu. Řidič na D11 to ale ve středu večer s vášní poněkud přehnal, své Maserati poslal do svodidel.

Bez zranění, ale se škodou přesahující milion korun skončila středeční nehoda sportovního vozu Maserati Ghibli na dálnici D11. Šofér se hnal krátce po 21. hodině od Hradce Králové směrem na Prahu, ale šestiválec pod kapotou svého sporťáku na mokré silnici neukočíroval.

"Dvaatřicetiletý řidič pravděpodobně nepřizpůsobil rychlost své jízdy a na mokré vozovce dostal smyk a narazil do svodidel," popisuje policejní mluvčí Eliška Majerová.

Luxusní italský vůz s Neptunovým trojzubcem ve znaku vzal svodidla předkem, podle policejních snímků to ale vypadá, že přežije…

"Řidič neutrpěl žádné zranění a jeho zkouška na požití alkoholu byla negativní. Předběžná škoda je však vyčíslena na milion a 36 tisíc korun," doplňuje policejní mluvčí.

V souvislosti s nehodou policisté "závodníkům" radí jak zvládnout smyk:

Obecně lze použít pravidlo: nebrzdit, vyšlápnout spojku a vyrovnávat jízdu volantem. Je ale také dobré vědět, jaký náhon vozidlo má. Jiný smyk dostane automobil s předním náhonem a jiný smyk bude řešit řidič s náhonem zadním. Většina odborníků se ale přiklání k všeobecnému pravidlu - brzdit se má před zatáčkou, v ní už ne.

Související obsah

Při smyku, ať už přední nebo zadní nápravy, se doporučuje okamžitě ubrat plyn a nebrzdit. Se zablokovanými koly se automobil hůře ovládá. Výhodu má řidič, který má svůj dopravní prostředek vybaven ABS (antiblokovacím systémem brzd), ESP (elektronickou stabilizací podvozku) nebo TCS (protiskluzovým systémem kol).

Jak zvládnout smyk přední nápravy (vůz dostatečně nezatáčí):


•    ubrat plyn

•    nepoužívat brzdu

•    volantem pouze vyrovnávat, aby vůz zůstal na silnici

•    sešlápnout spojku do doby, než se podaří smyk vyrovnat

Související obsah

Jak zvládnout smyk zadní nápravy (auto se točí kolem své osy - tzv. "hodiny"):


•    ubrat plyn

•    nikdy nebrzdit

•    natočit volant proti vybočení zádi a sešlápnout spojku (když se záď auta natočí doprava, točte volantem doleva a naopak - dráha vozu by se měla vyrovnat a měli byste zůstat na silnici)

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události