Doprava

Stovky lidí budou u silnic číhat na řidiče. Ale nemusíte se jich bát

Stovky lidí budou u silnic číhat na řidiče. Ale nemusíte se jich bát
Zdroj: TV Nova

Přes 4000 lidí bude skoro čtyři měsíce okupovat české silnice. V neděli začíná Celostátní sčítání dopravy 2020, takzvaní sčítači budou až do konce října sledovat provoz na přibližně 6500 úsecích všech tříd silnic.

Lidé sledující dopravu z krajnice mohou řidičům připadat jako podezřelé hlídky, ale obavy nejsou na místě. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v neděli zahajuje sčítání dopravy a na silnice i dálnice tak vysílá takzvané sčítače.

Přes 4000 lidí se postupně vystřídá na 6500 úsecích všech tříd silnic. V neděli se objevili hlavně na okresních silnicích druhých tříd a v některých městech, na dálnicích začnou v úterý. Zapisování intenzity dopravy potrvá až do konce října.

Výstupy ze sčítání slouží primárně ministerstvu dopravy, ŘSD a jednotlivým krajům, například při plánování dopravních staveb. "Jako podklad pro rozhodovací a plánovací činnosti na svěřených komunikacích, řešení ochrany životního prostředí a pro zajištění celoevropských dopravních cílů. Využívány jsou také pro projektovou a posudkovou činnost," doplňuje mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Počty sčítaných úseků na jednotlivých kategoriích komunikací

Celostátní sčítání dopravy na dálniční a silniční síti je prováděno v pětiletých cyklech. Jarní část sběru dat začíná obvykle v polovině dubna a končí 30. června. Letošní jarní termín ale posunula pandemie koronaviru. Teď už se podle ŘSD doprava vrátila do normálu, takže prázdninová i podzimní část sčítání může normálně proběhnout.

Související obsah

Sčítání a vyhodnocení zajišťuje konsorcium firem pod vedením brněnského Centra dopravního výzkumu. ŘSD za analýzu zaplatí téměř 50 milionů korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události