Domácí

Situace ve Škodě Auto znepokojuje vládu. Kvalita nesmí jít dolů, tvrdí

Situací v mladoboleslavské Škodě se bude zabývat vláda. A to kvůli vyjádření šéfa německého koncernu Volkswagen o tom, že firma musí pod novým vedením směřovat k cenově dostupnějším autům. S nastupujícím ředitelem Thomasem Schäferem se chtějí co nejdřív sejít ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) i premiér Andrej Babiš (ANO). Pokud by automobilka změnila výrobu, byl by to podle nich velký zásah do české ekonomiky, která je na automobilovém průmyslu závislá.

Směr, jakým by se měla podle šéfa koncernu Herberta Diesse Škoda Auto ubírat, může podle odborníků znamenat velký zásah do státní kasy. "Já si myslím, že udělali velmi špatný krok a vyjádřili se velmi nebezpečně. Měl by to být signál jak pro pana premiéra, pro české ministry, pro ekonomickou diplomacii, tak i pro zaměstnavatele, aby udělali všechno pro to, aby taková vyjádření byla anulována," vyjádřil se předseda asociace odborových svazů Josef Středula.

"Velké koncerny vždy hledají místa, kde budou vyrábět nejefektivněji, to znamená třeba v místě svého odbytu anebo v místě, kde ušetří na pracovní síle. Už dneska má Škoda výrobní závody v zahraničí a je docela dobře možné, že se bude snažit využívat jejich kapacity, a to třeba na úkor České republiky," říká automobilový expert Robert Vacek.

Odborníci tvrdí, že automobilku čeká cesta k levnějším modelům s nižší výbavou, orientovaným na východní trhy. Teď prý až příliš válcuje svou mateřskou značku. S novým šéfem mladoboleslavské automobilky se chtějí zástupci české vlády sejít co nejdříve.

Související obsah

"Je pravda, že i na zahraničních cestách, kde jsem se snažil škodovky propagovat, tak na některých trzích se nemohla prodávat, protože tak rozhodl koncern. My si musíme samozřejmě s novým šéfem co nejdřív sednout a říct si, jakým směrem firma půjde dál," prohlásil premiér Andrej Babiš.

"Škodovka je velkým příjemcem státní podpory a my to rádi činíme. Na druhou stranu musíme vědět, že směřujeme k přidané hodnotě a nejlepší možné kvalitě, která na automobilovém trhu je. Pro nás je scénář jakéhokoliv ústupu od kvality nebo cesta k jakési průměrnosti prostě nepřijatelná," tvrdí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Škodovka je ale soukromá firma a páky vlády jsou v takovém případě omezené. "Ta rozhodnutí bude bezesporu dělat sama, nicméně to, že bude cítit ze strany vlády tlak, je určitě důležitá záležitost. Automobilový průmysl obecně ve světě je pod tlakem vlád," vysvětluje poslanec Jan Skopeček (ODS).

Ministr Havlíček a premiér Babiš by se měli s novým šéfem Škoda Auto Thomasem Schäferem setkat během následujících dvou týdnů.

Na reportáž o historii automobilky se podívejte zde:

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události